1000 TL sosyal yardıma nasıl başvurulur, sonuçlar nasıl sorgulanır?

1000 TL sosyal yardıma nasıl başvurulur, sonuçlar nasıl sorgulanır?

Korona sürecinden olumsuz etkilenen vatandaşlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sağlanan 3. aşama pandemi sosyal yardımına başvurmaya devam ediyor. Bu süreçte ihtiyaç sahiplerine 1000 TL yardım sunan sosyal yardım başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

Sosyal yardım desteği almak için gerekli koşulları sağlayan kişiler, e-Devlet sistemi üzerinden başvurularını yapmaya devam ediyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım üçüncü faz ödemelerinde 620 bin haneye yardımın ulaştığını açıkladı.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU EKRANI

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU SONUÇ SORGULAMA EKRANI

1000 TL sosyal yardıma nasıl başvurulur, sonuçlar nasıl sorgulanır?

PANDEMİ YARDIMINA NASIL BAŞVURULUR?

E-devlete giriş yaptıktan sonra T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı, resmi ikamet adresi, doğum tarihi, medeni durumu, çocuk sayısı, telefon numarası, e-posta adresi, çalışma durumu, çalışıyorsa aylık toplam maaşı, Sosyal yardım alınıp alınmadığı, Kirada yaşayıp yaşamadığınız, aylık kira gideri miktarı, aylık fatura tutarları, hanede yaşayan toplam kişi sayısı, toplam aylık geliri gibi bilgileri eksiksiz doldurunuz. Hanehalkı, banka hesabı olup olmadığı ve başvuruyu tamamlayınız.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra aynı sayfada bulunan ‘başvuru takibi’ bölümüne tıklayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

SOSYAL YARDIM PARASI KİMLER ALAMAZ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, salgın nedeniyle verilen sosyal destek yardımlarından kimlerin yararlanamayacağını da açıkladı. Buna göre;

  • Pandemi Sosyal Destek Programı 1.Aşama ve 2.Aşama kapsamında 1000 TL nakit desteğinden yararlananlar,
  • 5510 sayılı Kanunun 4 / a maddesi kapsamındaki kamu çalışanları,
  • 5510 sayılı Kanunun 4 / c maddesi kapsamındaki memurlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geliri veya emeklileri (emekliler),
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneği Faydalanıcıları,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlananlar pandemik sosyal yardım için başvuramazlar.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık