1. Anasayfa
 2. Ekonomi

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları
2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları – Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre alkollü araç kullanan suç işlemiş sayılır. Bu nedenle ceza uygulamaları yer almaktadır. Lakin yaptırımlar alkolü araç kullanan her bireye uygulanmaz; aksine belirlenen sınırı aşan durumlarda araç kullananlara verilir.

Söz konusu sınır, özel otomobil kullanan kişilerde 50 promildir. Bunu aşan kişiler için ceza vardır. Ancak farklı sınıflarda promil değişmektedir. Özel araç dışında kalan motorlu araçlarda 20’dir. Örnek olarak ticari araç kullanan kişinin kanında 20 promil üzeri alkol belirlenmişse, ceza alabilir.

Her iki durumda da alkol üst sınırı 100 promil olarak belirlenmiştir. Bunun geçmesi halinde trafik güvenliğini tehlikeye düşürme suç işlemiş sayılır. Bu nedenle ceza yargılaması gerçekleştirilir.

|

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Peki, 2023 alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Aşağıda yer alan tabloyu incelerseniz, bu konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ceza OranıYüzde 25 İndirimCeza PuanıEhliyete El Koyma Zamanı
İlk kez 4064 TL3048,00 TL20 ceza puanı6 ay
İkinci kez 5096 TL3822,00 TL20 ceza puanı2 yıl
3 ve üzeri 8190 TL6142,50 TL20 ceza puanı5 yıl
2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

İdari para cezasına ek olarak görülebileceği üzere hem ceza puanı yazılmakta hem de belirli bir süre ehliyete el konulmaktadır. Bunlara ek olarak belirttiğimiz üzere 100 promili geçerse, kaçıncı kez sınırı aştığı bakılmaksızın adli para cezası uygulanır.

Ayrıca kişi, trafik güvenliğini tehlikeye atma suçundan dolayı da yargılanır.

İkinci Kez Alkollü Araç Kullanılınca Ne Olur?

Peki, 2. kez alkollü araç kullanma cezası ne kadar? Eğer fazla alkol almışsanız ve kanınızda sınırdan fazla promil ile yakalanmışsanız, ödenecek para cezası 2286 TL’dir. Buna ek olarak kişilerin ehliyeti İKİ yıl süreliğine el konulur.

Bunlar ile sınırlı kalmadan kişiler sürücü davaranışları geliştirme eğitimi adlı bir eğitime de girmelidir. Sürücülerin bunu başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Ayrıca ikinci kez alkollü araç kullanırken yakalananlar 100 promili aşmışsa trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan da yargılanır.

Üç ve Üzeri Alkollü Araç Kullanılırsa Ne Olur?

4. kez alkollü araç kullanma cezası ne? Promil sınırının üzerinde iken 3 ve üzeri sayıda yakalanan kişilere idari para cezası olarak 3674 TL uygulanmaktadır. Ehliyet ise 5 yıl gibi oldukça uzun bir süreliğine el konulmaktadır.

Ayrıca bununla sınırlı olmadan, sürücünün psikolojik teste katılması da zorunludur. Dolayısıyla kişilere psiko-teknik testleri uygulanır. Eğer promil sınırı 100’ü geçmişse trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu işlenmekte olup, kamu davası açılır.

2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları
2 Defa Alkollü Araç Kullanma Cezası Mahkeme Kararları

Para Nereye Ödenir?

Peki, bu cezanın parası nereye ödenebilir? Eğer alkollü araç kullanırken yakalanmışsanız ve ceza almışsanız birçok kurum aracılığıyla ödemeniz mümkündür;

 1. E-devlet trafik cezası sorgulama ve ödeme linki
 2. Vergi Dairesi
 3. PTT şubeleri
 4. Bazı bankalar
 5. Gelir İdaresi Başkanlığı

Eğer e-devlet üzerinden ödeme yapmak istiyorsanız, doğal olarak şifrenizi de almış olmanız gerekir. Peki, bu ödenmezse ne olur? 2. kez alkollü araç kullanma cezası almışsanız ve bunu soruyorsanız, idari bir para cezasının ödenmemesi durumunda hapis kararı verilemeyeceği bilinmelidir.

Ancak bu durum bir şey olmayacağını göstermez. Zira kişi hakkında icra süreci başlayarak böylece alınmaktadır. İlgili sürücüye tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde ödenirse indirim vardır. 30 günde ödenmezse faiz işler. Ardından da icra süreci başlanarak böylece alınmaktadır. 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir