-->

e Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama


E Devlet kapısı üzerinden hem kamu kurumları ile ilgili işlemleri hemde bazı özel sektörlerin işlemlerini online olarak yapmak mümkündür. Özellikle sorgulama işlemleri için e devlet sistemi sıklıkla kullanılmaktadır. E Devlet sisteminden sorgulanabilecek bilgilerden birisi de öğrenci belgesidir. Bu yazımızda E Devlet öğrenci belgesi sorgulama ve öğrenci belgesi çıktısı nasıl yapılır hakkında bilgi vereceğiz.

E Devlet ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı arasında yapılan işbirliği kapsamında öğrencilere online olarak öğrenci belgesi sorgulama imkanı sağlanmıştır. YÖKSİS’ e kayıtlı olan tüm öğrencilerin e devlet kapısından öğrenci belgesi sorgulama hakkı bulunmaktadır.

E DEVLET ÖĞRENCİ BELGESİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Öğrenci belgesi almak isteyen öğrenciler, üniversitelerinin öğrenci işlerine gitmek yerine kolayca E Devlet kapısı üzerinden öğrenci belgesi sorgulama işlemi yaparak öğrenci belgelerinin alabilmektedirler. E Devlet öğrenci belgesi sorgulama işlemi için aşağıda anlattığımız işlemleri yine aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak gerçekleştirebileceklerdir.
 1. E Devlet kapısına giriş yapın.(Aşağıda verdiğimiz link üzerinden yapabilirsiniz.)
 2. E Devlet kapısına T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekir.(Şifreniz yok ise BURAYA Tıklayın.)
 3. Sayfa açıldıktan sonra sağ üst kısmında bulunan arama alanına “Öğrenci Belgesi Sorgulama” yazın.
 4. Sorgulama işlemi ile açılan sayfada kişisel bilgiler görüntülenecektir. Sayfada, öğrenci belgesi alınabilecek okulların listesi yer alacaktır. Öğrencinin bir kere öğrenci belgesi sorgulama yapması yeterlidir. Sonrasındaki işlemlerde tekrar başa dönmeden direkt belgeye ulaşmak mümkün olacaktır.
 5. Öğrenciler, öğrenci belgesi sorgulaması sonrasında dilerlerse yazdırma yöntemiyle belgenin çıktısını alabilirler.


E Devlet öğrenci belgesi sorgulamak için BURAYA Tıklayın

E devlet kapısı üzerinden öğrenci belgesi alma işleminde sadece Türkiye’de eğitim veren üniversitelerin bilgilerine ulaşmak mümkündür. Belge üzerinde barkod numarası yer almaktadır. Bu barkod numarası, belgenin sunulacağı kurum için oldukça önemlidir. Kurum, barkod numarası üzerinden belgenin geçerliliğini kolaylıkla sorgulayabilmektedir.

E DEVLET YÖK'E BAĞLI HİZMETLER NELERDİR?

E devlet sistemi üzerinden Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bağlı birçok işlem yapılabilir. E devlet Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Hizmetleri şu şekildedir;


 • Üniversite E-Kayıt
 • Üniversite E-Kayıt Belge Doğrulama
 • Öğrenci Belgesi Sorgulama
 • Öğrenci Belgesi Doğrulama
 • Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama
 • Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama
 • Çağrı Merkezi Başvuru Sonucu Sorgulama 

Bu yayınları beğenebilirsiniz

 1. Küfür ve Hakaret içeren yorumlar yazmayınız.
 2. Yorumlarınıza gelen cevaplardan haberdar olmak için "Yorum eklemek için bir kimlik seçin: " bölümünden "Google" seçeneğiyle google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Yada "Adı/Url" veya Anonim seçeneğini kullanarak yorum yazabilirsiniz.
 3. Bir kod eklemek için şunu kullanın <i rel="pre">kod_buraya</i>
 4. Bir alıntı eklemek için şunu kullanın <b rel="quote">alıntı_buraya</b>
 5. Bir resim eklemek için şunu kullanın <i rel="image">resim_url_buraya</i>

AdBlock Tespit Edildi!

Web sitemizin yayınlarına devam edebilmesi için reklam kazancına ihtiyacı vardır. Adblocker uygulamasından bilgireis.com domainini kaldırarak, sitemize erişebilirsiniz.