-->

Haznevi Tarikatı nedir? Lideri Şeyh Muhammed Muta el Haznevi kimdir?

Haznevi Tarikatı nedir? Türkiye'de Şanlıurfa, Mardin, ve Gaziantep gibi Suriye sınırına yakın bölgelerde mensupları bulunan Haznevi Tarikatı gündemde merak edilen konular arasında yerini aldı. Peki Haznevi Tarikatı lideri Şey…
Haznevi Tarikatı nedir? Lideri Şeyh Muhammed Muta el Haznevi kimdir?
Haznevi Tarikatı nedir? Haznevi Tarikatı lideri Şeyh Muhammed Muta el Haznevi kimdir?

Haznevi Tarikatı nedir? Türkiye'de Şanlıurfa, Mardin, ve Gaziantep gibi Suriye sınırına yakın bölgelerde mensupları bulunan Haznevi Tarikatı gündemde merak edilen konular arasında yerini aldı. Peki Haznevi Tarikatı lideri Şeyh Muhammed Muta el Haznevi kimdir?
HAZNEVİ TARİKATI NEDİR?
Haznevi tarikatının kökeni Suriye'de bulunuyor ve kendisini Nakşibendiliğin Halidiyye koluna bağlı olarak tanımlıyor. Türkiye'de özellikle Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi Suriye sınırına yakın bölgelerde mensupları yer alıyor. Suriye'de büyüyen iç savaş ile birlikte tarikat Türkiye'ye geldi.
Haznevi Tarikatı, bilhassa son 5 yılda düzenlediği etkinlikler ve yaptığı dini törenlerle çoğu kez gündeme geliyor. Türkiye'de 39 noktada tarikata ait İlim ve İrfan dergisinin temsilcilikleri bulunuyor.
ŞEYH MUHAMMED MUTA EL HAZNEVİ KİMDİR?
Tel Maruf'ta yer alan İslami ilimler medresesinde eğitimin tamamladı.Muta el Haznevi aslen Suriye'lidir.
Haznevi amacını ise, insanların mallarını toplamayan ve dünyasal siyaset ile uğraşmadan tüm gücünü, İslam davasının duyurulması, sözcük-i tevhidin en yükseğe çıkarılması amacını gerçekleştirmeye ele vermek olarak açıklamıştır.
  1. Küfür ve Hakaret içeren yorumlar yazmayınız.
  2. Yorumlarınıza gelen cevaplardan haberdar olmak için "Yorum eklemek için bir kimlik seçin: " bölümünden "Google" seçeneğiyle google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Yada "Adı/Url" veya Anonim seçeneğini kullanarak yorum yazabilirsiniz.
  3. Bir kod eklemek için şunu kullanın <i rel="pre">kod_buraya</i>
  4. Bir alıntı eklemek için şunu kullanın <b rel="quote">alıntı_buraya</b>
  5. Bir resim eklemek için şunu kullanın <i rel="image">resim_url_buraya</i>