-->

Menkul Nedir, Gayrimenkul Nedir

MENKUL NEDİR, GAYRİMENKUL NEDİR? Yaşamımızda sık sık duyduğumuz ekonomi/iktisat tabirleri olan menkul ve gayrimenkulün ne olduğu, hangi varlıkların menkul hangi varlıkların gayrimenkul olduğu hep bir merak konusu olmuştur. Bu mer…
Menkul Nedir, Gayrimenkul Nedir
Menkul Nedir, Gayrimenkul Nedir

MENKUL NEDİR, GAYRİMENKUL NEDİR?


Yaşamımızda sık sık duyduğumuz ekonomi/iktisat tabirleri olan menkul ve gayrimenkulün ne olduğu, hangi varlıkların menkul hangi varlıkların gayrimenkul olduğu hep bir merak konusu olmuştur. Bu merakı gidermek adına ilgili tanımları inceleyelim.

Menkul; taşınabilir vaziyette olan, ekonomik bir kıymet ifade eden, bir değeri biçilen, paraya çevrilen ya da parayla ifade edilmesi mümkün olan kıymetli varlıklardır. İsim kökeni Arapçadan gelmektedir ve ‘’Taşınabilir’’ manasına gelmektedir.

Menkul varlıklara örnek vermek gerekirse, otomobil, motosiklet,  bilgisayar, telefon vb. örnekler verilebilir. Satış ve devirleri ancak noter onayı ile gerçekleşebilir.

Gayrimenkul; kökeni Arapçadan gelen ve ‘’Taşınmaz’’ manası içeren gayrimenkul ise taşınabilir vaziyette olmayan, ekonomik bir değer içeren, paraya çevrilen veya parayla ifade edilen, bir yerden başka bir yere götürülmesi mümkün olmayan varlıklara verilen isimdir.

Bu varlıklara verebileceğimiz örnekler de, bina, ev, konut, fabrika, villa, arsa, arazi gibi varlıklardır.  Gayrimenkul sahibi, sahibi olduğu varlığın aynı zamanda alt ve üst kaynaklarına da sahip olmuş sayılır. Gayrimenkul varlıklar Tapu Sicil Memuru onayı ile satış ve devir olunur.
  1. Küfür ve Hakaret içeren yorumlar yazmayınız.
  2. Yorumlarınıza gelen cevaplardan haberdar olmak için "Yorum eklemek için bir kimlik seçin: " bölümünden "Google" seçeneğiyle google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Yada "Adı/Url" veya Anonim seçeneğini kullanarak yorum yazabilirsiniz.
  3. Bir kod eklemek için şunu kullanın <i rel="pre">kod_buraya</i>
  4. Bir alıntı eklemek için şunu kullanın <b rel="quote">alıntı_buraya</b>
  5. Bir resim eklemek için şunu kullanın <i rel="image">resim_url_buraya</i>