-->

E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?


E-devlet üzerinden seyahat izin belgesi nasıl alınır? Tüm Dünya'yı Korona virüs etkisi altına almasıyla birlikte, gündemde artık seyahat tamamen sorun olmuştur. Çünkü birçok ilde seyahat yasağı getirilerek, insanların teması minimuma indirilmeye çalışılıyor. Ancak bazı istisna durumlar halinde şehirlerarası seyahat etmek zorunda olan kişiler olabiliyor. Bunlar için İç İşleri Bakanlığı seyahat izin belgesini düzenlemiş ve bu izin doğrultusunda insanlar şehir değiştirme imkanına sahip olabiliyor.

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Başta Korona virüs için tedbir amaçlı uygulanan bu yöntem, toplu taşıma araçlarıyla da şehir değiştirmeyi mümkün kılabiliyor. İzin belgesi olmadan herhangi bir toplu taşıma aracına binen veya uçak seyahati yapan kişiler, belli miktar ceza alıyor. Kişiye yazılmak üzere, buna sebep olan şirkete de ayrı bir ceza yazılıyor. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaşılmaması adına izin belgesi için, teknoloji ortamında e-Devlet üzerinden başvuru yapılabiliyor.
E-Devlet Üzerinden Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Araçların giriş çıkışlarının belli bir süreliğine kısıtlanmasıyla birlikte, bazı kişiler mağdur kalmıştır. Bunun için seyahat izin belgesi alabilecek kişiler şu şekildedir;
-          Virüs amaçlı tedavi olunan hastaneden kendi evine dönmek isteyenler için, doktor raporu veya kontrolü olanlar,
-          Herhangi müzmin sebepten birinci derece veya kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecekler,
-          Askeri görevini tamamlayıp, ikamet yerine dönmek isteyenler,
-          Özel veya kamuda sözleşmeli davet belgesi bulunanlar,
-          Ceza infaz kurumlarından serbest bırakılanlar,
Bu belgeye başvurabilir ve izinli bir şekilde şehirlerarası seyahatini gerçekleştirebilir.

Başvuru Süreci Nasıl Gerçekleştirilir?

Bunun için e-Devlet İnternet sitesi başvuru yapılmak adına bizlere kolaylık sağlıyor. E-Devlet üzerinden başvuru kısmına girildikten sonra, başvurular ‘’Başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilecektir. Ardından kurul tarafından kısa süre içinde değerlendirmeler başlatılacaktır. Değerlendirme sonrasında olumlu veya olumsuz olarak; ‘'Başvurunuz kabul edilmiştir.'’ veya ‘'başvurunuz ret edilmiştir.'’ şeklinde bilgilendirme kısa mesajı gelecektir. Bu bilgiler doğrultusunda başvurunun onaylanması halinde, otogar veya havalimanlarında teyit edilmesi gerekecektir. Sistem tamamen vatandaş numarası doğrulama işlemiyle yürütülüyor. Böylece izni olan kişiler belli sebepler doğrultusunda istediği şehre rahatlıkla geçebiliyor.

Bu yayınları beğenebilirsiniz

  1. Küfür ve Hakaret içeren yorumlar yazmayınız.
  2. Yorumlarınıza gelen cevaplardan haberdar olmak için "Yorum eklemek için bir kimlik seçin: " bölümünden "Google" seçeneğiyle google hesabınız ile giriş yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Yada "Adı/Url" veya Anonim seçeneğini kullanarak yorum yazabilirsiniz.
  3. Bir kod eklemek için şunu kullanın <i rel="pre">kod_buraya</i>
  4. Bir alıntı eklemek için şunu kullanın <b rel="quote">alıntı_buraya</b>
  5. Bir resim eklemek için şunu kullanın <i rel="image">resim_url_buraya</i>

AdBlock Tespit Edildi!

Web sitemizin yayınlarına devam edebilmesi için reklam kazancına ihtiyacı vardır. Adblocker uygulamasından bilgireis.com domainini kaldırarak, sitemize erişebilirsiniz.