20lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

20lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

20’lik Diş Çekimi


Dişlerimizin arasında en son eklenen ve çıkmalarıyla beraber ağızdaki diş oluşumunu tamamlayan 20’lik dişler birçoğumuzun korkulu rüyasıdır diyebiliriz. 20’lik dişler 18 yaşında çıkabileceği gibi belki 40’lı yaşlara kadar çıkabilir. Bir gece ansızın dayanılmaz bir 20’lik diş ağrısıyla uyanabilirsiniz.

20’lik Dişleri Neden Çektiriyoruz?


Bu dişlerin gerilerde olması bakımını hayli zorlaştırıyor. Çürümeye bu denli meyilli olmalarının sebeplerinin arasında bulundukları konumu rahatlıkla sayabiliriz. Dişlerini sık sık fırçalayan, ağız ve diş bakımına hassasiyet gösteren bir insan bile bu noktalara ulaşamaması nedeniyle 20’lik diş çürümesi problemiyle diş hekimine gidebilir.

Ağzın oturmuş yapısının üstüne gelmeleri sebebiyle daha önceden oluşumunu tamamlamış dişleri itebilir ve mevcut şeklini bozabilirler. Aralarında daha önceden boşluk kalmayan dişleri üst üste bindirebilir ve belki bizleri bu yaştan sonra diş teli kullanmaya mecbur bırakabilirler.
Çıkmaya hazırlanırken eti patlatmaları ve yeni diş keskinliğiyle beraber yanağı kesmeleri bize dayanılmaz bir acı verir. Bu ve bu gibi sebeplerle bazı insanlar bu dişleri daha çıkmadan aldırırken bazıları ise çıktıktan sonra aldırmayı tercih eder.

20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?


20’lik dişin çekilme, çektirilme sebeplerinden bazıları saydık. Şimdi gelelim 20’lik dişin nasıl çekildiğine. Diş hekimlerine 20’lik diş ağrısıyla gitmek kadar doğal karşılanan bir şey yok. Bu olay çok sık yaşanıyor. Gittiğinizde öncelikle dişinizin tomografisi çekiliyor ve hekiminiz dişin konumu, durumu hakkında detaylı bilgi sahibi oluyor. Daha sonra hekimin yanına gidiyorsunuz, hekim önce ekranından tomografilere daha sonra sizin ağzınıza bakıyor. Uyuşturucu bir iğne yapılıyor fakat endişelenmeyin çünkü tahmin ettiğiniz kadar çok acımıyor diyebilirim. İğne vurulduktan sonra bir süre etki etmesini bekliyorsunuz. Bu aşamadan sonra dişinizin durumuna göre ya et kesilerek içeriden çıkartılıyor ya da normal bir diş çekimi yaşıyorsunuz.

Çekim SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?


En önemli kısım ise kesinlikle çekimden sonrası, acı çeken insanların çoğunun sebebi çekimden sonra bakıma dikkat etmemeleridir. Uyuşukluk hissi geçene kadar bir şey yiyip içmemeniz gerekiyor. Çekimden sonraki 24 saat içinde sıcak ve soğuk besin almamalı ve kesinlikle sigara kullanmamalısınız, bu enfekteye sebep olacaktır. İlerleyen 72 saat içerisinde de dikkatli olmanız gerekmektedir. Şimdiden geçmiş olsun.