1. Ana Sayfa
  2. İş İlanları
  3. 2022 bekçi maaşı ne kadar olacak? Lise, önlisans ve lisans mezunu bekçi maaş zammı..

2022 bekçi maaşı ne kadar olacak? Lise, önlisans ve lisans mezunu bekçi maaş zammı..

featured

2022 zamlı memur maaşları netleşmeye başladı. Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile birlikte memura şimdiden yüzde 15 civarında zam yapılacağı öngörülüyor. Asgari ücrete yüzde 35 civarında zam yapılacak. Asgari ücrete yılda bir kere, memur maaşlarına yılda iki kere zam yapıldığından dolayı, enflasyon rakamlarına bakıldığında bekçilerin alacağı maaş da belli oldu. İşte 2022 zamlı bekçi maaşları…

Bekçiler memur statüsünde olduğu için ikinci 6 ayda da yüzde 7 zam alacaklar. 2022’nin ikinci 6 ayındaki enflasyon hesaba katılmazsa, zam toplamı yıllıkta kabaca yüzde 22 (15+7) oluyor.

Bu anlamda yüzde 8-10 civarı bir ek zam gündeme gelebilir. Bu da yılbaşındaki zammın yüzde 20’yi aşabileceğine işaret ediyor. Eğer 2021 Ocak-Temmuz zamları toplamı olan yüzde 15.81 baz alınır ve bu oranla yıllık enflasyon farkı maaşa eklenirse, ek zam yüzde 6-7 civarında gerçekleşebilir.

2022 Ocak ayında Çarşı ve Mahalle bekçisinin alacağı maaşların şu şekilde olması beklenmektedir…

  • İlkokul mezunu bekçi maaşı 5,759 TL

  • Lise mezunu bekçi maaşı 5,963 TL

  • Ön lisans ve lisans mezunu bekçi maaşı 6,234  TL

İçişleri Bakanlığı bünyesinde olan bekçiler devlet memuru kapsamında olduklarından dolayı Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 defa zam alırlar. Bekçilerin maaşları toplu sözleşme esaslarına göre artış gösterir. 

Sözleşmedeki oransal yüzde 5’lik zamda revizyona gidilecek. Bu da memur sendikasıyla varılan uzlaşmaya göre belirlenecek. Buna bir de Ocak itibarıyla açıklanacak son 6 aylık enflasyon farkı eklenecek. Enflasyon farkı artı toplu sözleşme zammının yüzde 15’e ulaşması bekleniyor.

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

İlgini Çekebilir:  Önder Fırat-Şükran Albayrak çiftinin romantik tatili!
Yorum Yap

Yorum Yap