1. Ana Sayfa
  2. İş İlanları
  3. 2022 İmam – Vaiz zamlı maaşları açıklandı!

2022 İmam – Vaiz zamlı maaşları açıklandı!

featured

TÜİK enflasyonun aylık yüzde 13,58 arttığını duyurdu. Yıllık enflasyon yüzde 36,08 olarak gerçekleşti. Bu rakamlara göre imam ve vaizin 2022 yılı ilk altı aylık dönemde alacağı maaş zammında enflasyon farkı 20,65 oldu. Toplu sözleşme gereği memurun Ocak maaşlarında yüzde 5 artış yapılacak. Bu yüzde 5’lik zamma, 6 aylık enflasyon oranının yüzde 3’ü geçen kısmı da eklenecek. Böylelikle toplamda yüzde 25,65 oranında zam yapılacak. 

2022 İmam – Vaiz Maaşları Ne Kadar Oldu?

  • 9/1 İmam 2022 Ocak maaşı: 6,978 TL

  • 1/4 Vaiz 2022 Ocak Maaşı: 8.556 TL

 
Nasıl İmam Olunur?

Öncelikle nasıl imam olunur sorusunun cevabını verebilmek için imamlığın mesleki anlamını konumlandırabilmek gerekir. Bir imam toplum içerisinde temel İslami değerlere göre hazırlanan hutbe, vaaz ve müfredat ile halka hitap eden ve ayrıca gündelik ibadetlerin yerine getirilmesi için cemaate liderlik eden kişidir.
Bir mesleki gereklilik ve yeterlilik olarak iyi bir dini bilgiye sahip olması gereken imamların, farklı düzeylerde eğitim sahibi olarak da imamlığı meslek olarak yapabilmeleri mümkündür.
Yeterli eğitimin alınmasının ardından mesleki yeterliliği Diyanet İşleri Başkanlığına yazılı sınav ile kanıtlayan ve sıralamaya giren herkes imam olabilmektedir.

Vaizlik Başvuru Şartları Neler?

 Dört yıllık dinî yükseköğrenim mezunu olmak,

2. İhtisas kursunu başarı ile bitirmiş olmak. (Bayanlarda bu şart aranmaz.)

3. Müracaatların bitiş tarihi itibariyle Başkanlıkta en az iki yıl çalışmış olmak,

4. Memuriyette adaylığı kalkmış olmak,

5. Halen Başkanlık teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesi uyarınca çalışıyor olmak,

6. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5 inci maddesinin (b) bendinde belirtilen “Ortak Nitelik” şartını taşımak,

7. Vaiz unvanında çalışıyor olmamak veya müktesebi bulunmamak.

 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap