1. Ana Sayfa
 2. İş İlanları
 3. 2022 işsizlik maaşı ne kadar? En düşük ve en yüksek işsizlik ödeneği zammı belli oldu!

2022 işsizlik maaşı ne kadar? En düşük ve en yüksek işsizlik ödeneği zammı belli oldu!

featured

Asgari ücret, memur ve emekli zammı derken 2022 işsizlik maaşı miktarı da belli oldu. Asgari ücrete endeksli olan işsizlik maaşı da bu düzeyde artmış oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aldığı kararla, asgari ücretin 4.253,40 TL olarak açıklanması üzerine 2022 işsizlik maaşının alt ve üst limiti belirlendi. Peki işsizlik maaşını kimler alabilir?

2022 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

 • En düşük işsizlik maaşı 2.137,00 TL

 • Orta kademe işsizlik maaşı 2.541,00 TL

 • En yüksek işsizlik maaşı 4.272,00 TL

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY BOYUNCA ALINIR?

Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde;

 1. 600 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

 2. 900 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

 3. 1080 gün sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilir.

2022 İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI NELER?

İşsizlik maaşı alınabilmesi için yasaca öngörülmüş bir dizi şart bulunmaktadır. Bu şartlar karşılanmadığı takdirde söz konusu ödenek alınamaz. Karşılanması gereken koşullar ise şu şekildedir:

Ödeneği almak isteyen işçinin iş sözleşmesinin sonlandığı andan itibaren geriye yönelik yüz yirmi günlük süre içinde primlerin ödenmiş olması,

İşçinin iş sözleşmesinin sonlanmasından itibaren geriye yönelik son üç sene süre içinde en az altı yüz prim günü çalışmış olması,

Şarttır. İfade edilen her iki şart da mevcut olmalıdır. Bunun yanı sıra iş sözleşmesinin işçinin talebi ve kusuru ile sonlanmış olmaması gereklidir.

İşsizlik ödeneği için son yüz yirmi gün prim ödeme koşulunun sağlanması gerektiğini ifade ettik fakat kimi hallerde söz konusu primler eksik bildirilmiş olabilir. Bu hallerde bu koşulun ihlal edilmemiş olduğu kabul edilebilir. Bu durumlar;

 • Doğal afet,
 • Hastalık,
 • Ekonomik kriz,
 • Ücretsiz izin kullanmak,
 • Disiplin cezaları,
 • Hayatın olağan akışını etkileyen durumlar,
 • Gözaltı ve tutukluluk hali | Tutukluluk halinin hükümlülükle sonuçlanmaması gerekir,
 • Grev,
 • Lokavt

Şeklindedir. Sonradan yapılan önemli bir değişikliğe de değinilmesi gerekir. 18/01/2019 ve sonrası süreçte hizmet sözleşmesi sonlananlar için aynı işverene olup olmadığı gözetilmeksizin ve eksik gün sebeplerine bakılmaksızın sona erme anından önceki yüz yirmi günlük süreçte hizmet akdinin bulunması durumunda yüz yirmi gün koşulu sağlanmış kabul edilir.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap