1. Anasayfa
 2. Bilgi

2023’te asgari ücret kaç lira olacak? Tahmin ve yorumlar

2023’te asgari ücret kaç lira olacak? Tahmin ve yorumlar

2022’nin bitmesine 2 aydan az bir süre kala, 7 milyon çalışanın yanıtını merakla beklediği soru, “asgari ücret kaç lira olacak” sorusu. Enflasyon verileri şekillendikçe yeni asgari ücret için tablo da yavaştan ortaya çıkıyor. 2023 asgari ücreti, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yıllık enflasyon oranın yakın, ancak bu oranın üzerinde olabilir. TÜİK’in Ekim ayı enflasyonunu açıklamasıyla birlikte, asgari ücret için tahminler de şekillenmeye başladı. Peki 2022 sonunda asgari ücret ne olacak? 2023 net ve brüt asgari ücret beklentisine ilişkin bilinenlere bakalım.

10 milyonun üzerinde vatandaşı ilgilendiriyor

2020 yılında Türkiye’de asgari ücret ile çalışanların sayısı 6 milyonun üzerinde oldu. 2021 yılı verilerinde ise bu sayı 7 milyonu geçti. Asgari ücretle geçinen kişilerin aileleri de baz alındığında, bu karar 10 milyondan fazla kişiyi ilgilendiriyor. Öte yandan, asgari ücret Türkiye’de ortalama maaşı da etkiliyor. Asgari ücret almamasına karşın, asgari ücretin yüzde 30-40 üzerini alanlar da dahil edildiğinde, çalışanların yüzde 60’ından fazlası 2023 asgari ücretini bekliyor.

Asgari ücrette yapılan zam emekli, memur ve özel sektör çalışan maaşlarını da doğrudan ilgilendiriyor. Peki 2023’te asgari ücret kaç lira olacak?

2022 güncel asgari ücret kaç lira?

Asgari ücret, 2022 yılının Ocak ayında yüzde 50’lik bir zamla, net 4250 TL seviyesine çıkarıldı. Ancak Türkiye’de yıllık enflasyon oranının yüzde 80’i geçmesi, ek bir zam talebini doğurdu. 1 Temmuz 2022 itibariyle asgari ücrete ikinci zam yapıldı ve bu seviye net 5500 TL oldu. Türkiye tarihinde ilk kez bir yıl içinde asgari ücrete iki zam oldu, ancak enflasyon etkilerinin henüz silinmemesi, 2023 asgari ücreti için de yüksek bir rakamın ortaya çıkmasına neden olabilir.

2023 asgari ücreti neye göre belirlenecek?

Asgari ücret, her yıl Aralık ayında belirlenen asgari ücret komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda asgari ücretle çalışanlar için bir temsilci, işverenler için bir temsilci ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yer alıyor. Komisyon birkaç toplantı yaptıktan sonra, 2023 için asgari ücret tutarını açıklıyor. Bu tutar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıyor, Erdoğan asgari ücrette müjde olarak ifade ettiği revizyonları yapma yetkisine sahip. Peki asgari ücret hangi veriye göre belirlenecek?

Türkiye’de asgari ücret, yıllık enflasyon oranına göre hesaplanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan beklenti enflasyonları bunun için fikir verebilir. Her ay TÜİK tarafından açıklanan TÜFE verisi ise resmi enflasyonu belirliyor. 2022 sonu için TCMB yıl sonu enflasyon beklentisi şu anda yüzde 65 seviyesinde. Ancak bu seviye revize edilebiliyor.

TÜİK’e göre yıllık enflasyon, 2022 Ekim ile birlikte yüzde 85 oldu. Kasım ve Aralık enflasyonu açıklandığında, asgari ücretin minimum seviyesi ortaya çıkacak, çünkü bu zam, yıllık enflasyonun altında olmayacak. Buna göre bir hesap yapmak gerekirse:

 • 2022 yılı, yüzde 85 enflasyon ile kapatırsa, yılbaşında 4253 TL olan asgari ücret en az 7870 TL olmalı.
 • 2022 yılı, yüzde 90 enflasyon ile kapatırsa, asgari ücret en az 8080 TL olmalı.

Tabii ki asgari ücret zammı, enflasyonun üzerinde oluyor. Bunun nedeni, devlet politikasının maaşlı çalışanları enflasyona ezdirmeme anlayışı. Yani enflasyon bu seviyede giderse, 2023’te asgari ücret en az 8000 TL olacaktır.

Asgari ücret 9000-10000 TL olur mu?

2023 asgari ücret tahminleri içinde 9000 TL, 10000 TL tahminleri sık dilendiriliyor. Bunun için en önemli konu, enflasyonun durumu. 2022 enflasyonunun yüzde 90-100 aralığına gelmesi, asgari ücreti de en az 8500 TL seviyesine getirecektir. Devletin işverenlere sigorta kolaylığı gibi imkanlar sunması ile, asgari ücrette 9000 TL üzeri de görülebilir.

En önemli konulardan biri de 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri. Bu asgari ücret, seçimden önceki son asgari ücret ve toplumsal olarak en büyük problemlerden biri ekonomi. Hükümetin milyonlarca çalışanı rahatlatacak bir asgari ücret belirlemesi önemli bir seçim kozu da olabilir. Bu nedenle, asgari ücret için 10 bin TL üzeri tahminler şimdilik ütopik olsa da, 9000 lira üzeri asgari ücret imkansız görünmüyor.

Asgari ücretle ilgili Erdoğan ve diğer önemli isimler ne diyor?

Asgari ücret ne kadar olacak sorusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer önemli isimler sık sık soruluyor. Erdoğan en son olarak Kazakistan gezisi dönüşünde, asgari ücret ile ilgili olarak “Havada uçuşan değil yere sağlam basan adımları atacağız” dedi ve çok yüksek bir zam olmayacak sinyali verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, “Sermaye düşmanlığı yapmayız ama sermayenin emek düşmanlığı yapmasına müsaade etmeyiz” dedi. Bilgin buna ek olarak asgari ücretin enflasyon karşısında zayıfladığını da kabul etti. Bu nedenle yüksek bir zam için kapıları kapatmadı. Muhalefet cephesinde ise, CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan konuyla ilgili bir açıklama yok ancak CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, 2023 asgari ücretinin en az 10 bin TL olması gerekiyor dedi.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir