Akşam Namazında Okunan Dualar Nelerdir? Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

aksam namazinda okunan dualar nelerdir
Akşam Namazında Okunan Dualar Nelerdir?

Ramazan ayının gelmesiyle insanlar tarafından akşam namazında okunan dualar nelerdir? akşam namazı nasıl kılır? Sorular cevap aranıyor. Akşam namazı farz kılınan 5 vakit namazlarından birisidir. Akşam ezanının okunmasıyla namazın vakti girmiş olur. Bu namaz diğer namazlar içinde vaktin en az olduğu namazdır. Bunun için namazın yatsı ezanı vakti girmeden kılınması gerekir. Beş rekatlık namazda namaz için gerekli sure ve dualar okunarak namaz kılınır.

Akşam Namazının Kılınışı

Akşam namazı 5 rekattan oluşan bir namazdır. Bu namazın 3 rekatı farz 2 rekatı sünnettir. Akşam namazında ilk önce 3 rekat olan farz kılınır. Daha sonra da 2 rekat olan sünneti kılınarak dua edilir ve namaz tamamlanır.

Akşam Namazı Farzının Kılınışı

İlk olarak namaz için niyet edilir. Niyet sonrasında ilk olarak Sübhaneke duası okunur. Daha sonra Euzu besmele çekilir ve ardından Fatiha suresi okunur. Fatiha suresinin ardından ise ilk zammı sure olan Fil suresi okunur. Surenin okunuşunun ardından rukuya eğilinir. Rukuda ise üç kere Sübhane rabbiyel azim ayeti okunur. Daha sonra rukudan kalkarken Semi Allahulimen Hamide denilir ve dikilirken de Rabbena Lekel Hamd denilir daha sonra secdeye gidilir. Secdede Sübhane Rabbiyel Ala ayeti üç kere okunduktan sonra oturulur ardından tekrar secdeye gidilerek aynı sözler tekrarlanır. Daha sonra Allahu Ekber denilerek ikinci rekata geçilir. İkinci rekata besmele ve Fatiha suresiyle başlanır. Fatiha sonrasında Kureyş isimli zammı sure okunur ve ilk rekatteki sıralama devam edilir. Secdeler bittikten sonra oturularak Tahiyyat suresi okunur. Daha sonra farzın üçüncü rekatının kılınması için ayağa kalkılır. Ardından besmele ile birlikte Fatiha suresi okunur. Zammı sure okunmadan secdeye gidilir. Secde ayetlerinin okunmasının ardından oturulur ve bu sefer Tahiyyat suresi okunur. Ardından da Salli, Barik ve Rabbena duaları okunarak selam verilir.

Akşam Namazının Sünnetinin Kılınışı

Akşam namazının farzının kılınması ardından akşam namazı sünnetinin kılınması için niyet edilir. Daha sonra Sübhaneke duası ile namaza başlanır. Euzü besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Ardından Maun suresi okunur ve farzdaki sıralama takip edilerek secde tamamlanır. Daha sonra ayağa kalkılır ve besmele ile Fatiha suresi okunur. Fatiha’nın ardından ise Kevser suresi okunur. Ruku ve secde yapılarak oturulur. Daha sonra Tahiyyat, Salli, Barik ve Rabbena duaları okunarak duaların bitiminde selam verilir. Daha sonrada tesbih çekilerek dua edilir.
Böylece akşam namazı kılınmış olur. Namaz sırasında okunan sureler bilinmiyorsa rekatlarda bilinen sureler okunarak namaz kılınır.

Yazı dolaşımı

Exit mobile version