1. Ana Sayfa
  2. İş İlanları
  3. Almanya işçi alımı 2020 şartlar nedir? başvuru formu

Almanya işçi alımı 2020 şartlar nedir? başvuru formu

almanya isci alimi
Almanya Işçi Alımı 2020 Şartlar Nedir? Başvuru Formu

Almanya işçi alımı 2020 şartlar nedir?Almanya Başbakanı Angela Merkel,katıldığı tepe sonrasında yorumlama yaptı. Merkel, konuşmasında yurt dışından emekçi alınabileceğini söyledi. Bu tanımlama sonrasında ise Almanya’da kastetmek isteyenler ise şartların ne olduğunu büyük bir merakla araştırmaya başladı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da kalifiye meslek gücü açığını AB dışı ülkelerden kapatacak yeni yasanın yürürlüğe girmesi öncesinde devlet yetkilileri çalışmalarını hızlandırdı. Berlin yönetimi 1 Mart 2020’de resmiyet kazanacak yasayla alakalı Avrupa Birliği (AB) haricinde özellikle sağlık alanındaki meslek gücü açığını kapatması için Filipinler ve Meksika ile kapsamlı anlaşmalar yapmıştı.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARTI NEDİR?

Bu kapsamda federal hükümet, eyalet yönetimleri, iş dünyası ve sendika temsilcileri pazartesi günü Berlin’deki Başbakanlık binasında konuyu masaya yatırdı. Zirvede yeni meslek gücü göçü yasasının günlük hayata süratli bir şekilde adapte etmenin yolları arandı.
Bu kapsamda alınan kararlar gereği Almanya’da Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir bölüm görevlendirilecek. Bu bölüm üzerinden nitelikli göçmen alımı süreci hızlandırılacak. Benzer şekilde nitelikli emekçi alımı için vize işlemleri hızlandırılacak. Gelenlerin iş eğitimi ve diplomaları tanınacak ve üst seviyede Almanca bilme şartı aranmayacak. Kabul edilecek meslekler aralarında aşçı, inşaat işçisi, hemşire ve IT teknisyenleri de bulunuyor. Hindistan, Brezilya ve Vietnam gibi çok sayıda ülkeden göçmen alımı yapılabilecek.
Federal Egzersiz Ajansı Başkanı Detlef Scheele yaptığı açıklamada, “Bizim için kayda değer olan diğer ülkelerden yetişmiş iş gücünü alıp getirmek değil, onlarla belirlenen hedefler doğrultusunda birlikte çalışabilmek. Bu yasanın tez bir şekilde hayata geçmesi gerekiyor.” diye konuştu.Dünya’nın en büyük araba üreticilerinden Almanya, bu sektörde her sene binlerce nitelikli işçiye gereksinim duyuyor.
Alman Zanaatkarlar Birliği Başkanı Hans Peter Wollseifer ise yasanın önemine vurgu yaparak vize alma süreci de dahil elde etmek üzere çalışmaların “hızlı ve bürokratik olmayan” bir biçimde uygulanması çağrısında bulundu. Wollseifer, “Acilen sektörde kalifiye çalışan olmadığı için 250 bin karakter manâsız pozisyon doldurulamıyor” dedi.
Başbakan Angela Merkel de yaptığı son açıklamada AB dışı ülkelerden kalifiye işgücü göçüne zorunlu olduklarını vurgulamıştı. Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise boy öncesinde meslek dünyasına yeni bir istihdam stratejisi benimseme çağrısı yapmıştı. Heil, “İş dünyası devlete hangi alanlarda iş gücü istihdam etmek istediğini söylemeli” demişti.
Almanya daha önce hemşire ve kaliteli sağlık çalışanlarının istihdamı için Meksika ile uzlaşma sağlamıştı.
Yasanın yürürlüğe girmesi arefesinde kaliteli işgücünün Almanca öğrenmesi, vize işlemlerinin hızlandırılması ve diğer bürokratik işlemlerin azaltılması amacıyla Almanya açık havada işçilerin geleceği ülkelerin sınırları içerisinde de bazı çalışmalar yapılması bekleniyor. Alman hükümetinin bu yolla işçiler ülkelerinden çıkmadan önce uyum sorununu en üye indirmeyi amaçladığı düşünülüyor.
Berlin’in Meksika ve Filipinler haricen Hindistan, Vietnam ve Brezilya gibi ülkelerden kalifiye işçi getirmek için ilgili hükümetlerle bağlantı halinde olduğu belirtildi.
Almanya’da sağlık durumu sektörü dıştan bilhassa internet teknolojileri (IT), metal ve ağır sanayi, aşçılık ve gastronomi ile inşaat alanında kayda değer işgücü açığı bulunuyor.

VASIFSIZ İŞÇİ DEĞİL UZMAN ARANIYOR

Dünyadaki hesaplı durgunluk ve resesyona rağmen, Almanya’da böyle bir tablonun ortaya çıkmasının nedeni ise hasta ve yaşlı bakım sektöründe çalışan ihtiyacının artması, hizmet sektörüne yoğun talep ile eğitim ve çocuk yetiştirme alanındaki gelişmeler olarak gösteriliyor.
Almanya, farklı alanlara yönlendirilmiş alanlarda uzman işçilere ya da eğitimli, meslek sahibi çalışanlara gereksinim duyuyor. Bilgisayar uzmanları, program yazılımcıları, doktorlar, bilim adamları, dil bilen yüksek donanımlı ırk ise bunların başında geliyor. Doğu Avrupa’dan gelen işgücü bu alanlardaki boşlukları doldurmaya yetmiyor. böylece örneğin Türkiye’den gelebilecek yüksek donanımlı çalışanlar, mesleklerine uygun meslek bulduğu takdirde daha basit oturma ve alıştırma izni alabiliyor.

ALMANYA İŞÇİ ALIMI BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK? YAŞ SINIRI KAÇ?

20-45 yaş aralığında her Türk vatandaşı, afiyet engeli olmadığı sürece “www.obm-turkiye.com” adresine girip başvuru formu formunu doldurarak müracaat edebiliyor.
ALMANYA İKLİMİ
Almanya’nın geneli, ıslak batı rüzgarlarının avantaj kurduğu ılımlı bir iklime sahiptir. İklim; Gulf Stream’in etkisi altındaki Kuzey Atlantik Akıntıları tarafından etkilenmektedir. Bu ısıtıcı sular, Kuzey Denizi sınırlarındaki Jutland Yarımadası ve Ren Bölgesi dahil edinmek üzere çoğu bölgeyi etkilemektedir. neticede kuzeybatı ve kuzey bölgelerinde iklim Ilıman okyanusal iklimdir; yağış yaz her tarafında maksimuma çıkmak üzere her dönem sürer.
Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık birçok vakit 30°C’yi (86°F) aşabilmektedir. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise bambaşka olarak karasal ve okyanusal iklim arasında bir geçiş bölgesidir. Yeniden, en yüksek sıcaklık yazın 30°C’yi (86°F) aşabilmektedir

ALMANYA

Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.386 km2’lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 82,8 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Almanya, Amerika Birleşmiş Devletleri’nden daha sonra, dünyanın en çok göç bölge ikinci ülkesidir.
100 yılından önce Cermen halkları Cermanya olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır. 10. yüzyıldan 1806 yılına değin Cermen bölgeleri Tanrısal Roma Cermen İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl her tarafında kuzey Almanya bölgeleri, Protestan Reformu’nun merkezi oldu. Cermen halkı ilk olarak 1871’de Fransa-Prusya Savaşı esnasında kamu-devlet haline geldi. II. Dünya Savaşı ardından, 1949’da, Almanya savaşı kazanan devletler göre iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında birleşti. Batı Almanya sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Hesaplı Topluluğu’nun 1957’deki kurucu üyelerindendir.
Birleşmeyle Doğu Almanya da 1993’te bu birliğe aza olmuştur. Almanya Schengen bölgesi’nin bir parçası ve Avrupa karşılıklı para birimi Euro’yu 2002’de kabul etmiş durumdadır.
Almanya sınırları 357,021 km2’lik bir alanı kaplar. Bunun 349,223 km2’si karadan, 7,798 km2’si su kaynaklarından oluşur. Almanya, yüzölçümü bakımından Avrupa’nın yedinci, Dünya’nın altmış üçüncü büyük ülkesi konumundadır. Yükselti; güneydeki Alp Dağları’ndan, kuzeydeki Kuzey Denizi’ne (Nordsee) ve kuzeybatıdaki Baltık Denizi’ne (Ostsee) içten azalmaktadır. Ülkenin en yüksek noktası, Alpler üstünde bulunan 2.962 m yükseklikteki Zugspitze noktasıdır. Orta Almanya’daki ağaçlanmış konumdaki yaylalar ile kuzeydeki hain seviyedeki ovalara ulaşım; Rhine, Tuna ve Elbe40 gibi, Avrupa’nın bir takım kayda değer büyük nehirleri ile sağlanır.

Yorum Yap

Yorum Yap