1. Anasayfa
 2. Bilgi

App Store’dan Nasıl Para İadesi Alınır?

App Store’dan Nasıl Para İadesi Alınır?

App Store, Apple’ın sahip olduğu, uygulamaları yönettiği veya bu uygulamaların satıldığı bir mağazadır. App Store; IPhone, iPad ve iPod Touch kullanıcıları için oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. İçerisinde birçok ücretli ve ücretsiz uygulama bulunuyor. Bu şekilde de cihaz kullanıcıları sadece tek bir nokta olan mağazadan istedikleri her şeye ulaşıp, oradan satın alabiliyorlar. App Store, cihazlara indirilen bir uygulama değildir, cihazlarda yüklü haldedir.

App Store’dan yararlanmak isteyen kullanıcılar, öncelikle bir ID kimliğe sahip olmalıdır. ID oluşturulduktan sonra, ücretsiz olan uygulamalar hemen indirilirken, ücretli olanlar ise satın alma işlemlerini işlem seçeneklerini belirleyerek yapabilirler. App Store’lar konum odaklı çalışmaktadır; yani Türkiye’de kullanılan App Store uygulaması ile Amerika’da kullanılan App Store uygulaması birbirinden farklıdır. Farklıdan kasıt; uygulamaların olup olmamasıdır.

Uygulama Satın Alma

App Store’dan uygulama satın almak için ID yani Apple kimliğiyle cihaz üzerinde giriş yapılır. Daha sonra Apple Store’a girilir. Uygulamaların yanında bulunan indir tuşundan istenilen uygulama indirilebilir. Bu uygulama daha önceden cihaza indirilmiş anlamına gelebilir. Bazı uygulamaların göz at kısmında fiyat alanı vardır.

Aboneliği İptal Etmek

Birçok uygulama için olan abonelikler, kullanıcı iptal etmediği taktirde sürekli olarak her ay yenilenir, ücretli bir uygulamaysa her ay düzenli olarak ödenir veya toplu olarak başlangıçta ödemesi yapılır. Abonelik iptal edildiğinde ise, bir sonraki fatura dönemi gelene kadar, iptal edilen uygulama kullanılır. Bazı uygulamalar deneme süresi içerirler, bu deneme süreleri bitmeden uygulama iptal edilirse, herhangi bir ücret alınmaz. Deneme süresi olan ücretsiz veya indirimi olan bir uygulamanın deneme süresi bitmeden 24 saat önce bu aboneliğinin bitirilmesi gerekir.

Öncelikle ayarlar uygulamasına gidilir, kişi kendi profiline dokunur. Orada abonelikler kısmı görülebilir. Abonelikler boş gözüküyorsa, iTunes veya App Store’a basılır. Apple kimliğini göstere basılır ve giriş yapılır. Orada aşağıya doğru inildiği zaman abonelikler kısmı bulunmaktadır. Yönetilmek istenen aboneliğe basılır ve aboneliği iptal et kısmına dokunulur. Aboneliği iptal et yazısı yoksa abonelik zaten iptal edilmiştir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir