1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Apple’ın İlk Bilgisayarı Şaşırtıcı Bir Fiyata Satıldı

Apple’ın İlk Bilgisayarı Şaşırtıcı Bir Fiyata Satıldı

featured

Dün akşam saatlerinde Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs’ın elleriyle montajladığı özel bir eserin açık artırmaya çıkacağını sizlerle paylaşmıştık. Bu eser, yaklaşık 45 yıl evvel üretilen ve sadece 200 adetle sonlandırılan Apple’ın birinci bilgisayarı Apple-1’dı. Lakin açık artırmaya çıkan kelam konusu modeli özel yapan sırf bu da değildi. Açık artırmadaki model, şahsen Steve Jobs tarafından montajlanmıştı.

Teknoloji koleksiyoncularının yanı sıra tüm koleksiyoncuların ilgisini çeken kelam konusu Apple-1 modeli, 200 bin dolardan başlayacak tekliflerle açık artırmaya sunuldu. Günümüzde çalışan 20 Apple-1 modelinden biri olma özelliğine de sahip olan bilgisayarın açık artırması sona erdi ve bilgisayar, yeni alıcısına satıldı.

400 bin dolara satıldı:

Apple'In İlk Bilgisayarı Şaşırtıcı Bir Fiyata Satıldı

Kaliforniya’daki John Moran Müzayede meskeninde açık artırmaya çıkan ve bugüne kadar sırf iki kullanıcı tarafından kullanılan Apple-1 kullanma kılavuzu ve Apple yazılımını barındıran bir kasetle birlikte 400 bin dolara satıldı. Bilgisayar, Apple kurucuları Steve Wozniak ve Steve Jobs tarafından Patty Jobs ve Daniel Kottke ile birlikte tasarlanmış, montajlanmış ve test edilmişti.

Apple-1, piyasaya sürüldüğü 1976 yılında 666,66 dolarlık fiyat etiketine sahipti. Bu garip fiyat etiketi, Steve Wozniak’ın tekrarlayan sayıları sevmesinden kaynaklanıyordu. Hatta kendisinin o vakit kullandığı telefon numarası bile tekrarlayan sayılara sahipti. 666,66 dolarlık fiyatı enflasyona nazaran günümüze uyarladığımızdaysa 3.213 dolarlık bir fiyat etiketi karşımıza çıkıyor. Yani Apple-1, o devirde bugün M1 Max işlemcisiyle birlikte en üst seviye donanımla satışa sunulan yeni 16 inçlik MacBook Pro’dan (3.199 dolar) daha kıymetliydi.

2014 yılında New York’ta gerçekleştirilen bir müzayedede farklı bir Apple-1 bilgisayarı 905 bin dolara satılmıştı.

Yorum Yap

Yorum Yap