1. Anasayfa
 2. Sağlık

Aralıklı Oruç: Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Aralıklı Oruç: Nedir ve Nasıl Uygulanır?
0

Aralıklı oruç, günün belirli saatlerinde aç kalmayı içeren bir diyet programıdır. Bu programda, sadece belirli saatlerde yemek yiyebilirsiniz ve geri kalan zamanlarda yemek yemezsiniz. Aralıklı oruç, son zamanlarda popüler hale geldi ve pek çok insan tarafından benimsenmeye başlandı. Bu diyet programı, kilo vermek, kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemek, kalp hastalığı riskini azaltmak ve beyin fonksiyonlarını artırmak gibi pek çok sağlık faydası sunmaktadır. Aralıklı orucun çeşitleri de mevcuttur, yaratıcı olmak için kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Aralıklı Orucun Sağlık Faydaları Nelerdir?

Aralıklı orucun sağlık faydası oldukça fazladır. Bu yöntem sayesinde kilo vermek mümkündür. Ayrıca, kan şekeri ve insülin seviyeleri de düzenlenir. Kalp hastalığı riski azalır ve beyin fonksiyonları artmaktadır. Beyin için bazı faydaları şöyledir: BDNF hormonulunun artması, nöroplastisiteyi ve sinaptik plastisiteyi artırması, depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltması. Öte yandan, bu oruç yöntemi kronik rahatsızlıkların oluşum riskini de azaltmaktadır. Bunlara ek olarak, metabolizma hızlandığı için vücut daha fazla enerji harcar ve hücre yenilenmesi hızlanır. Bu nedenle, aralıklı oruç yöntemi hem uzun vadeli hem de kısa vadeli birçok sağlık faydası sağlamaktadır.

16/8 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

16/8 aralıklı oruç yapmak isteyenler için öncelikle belirlenen saat dilimini dikkate almaları en önemli hususlardan biridir. Bu programda, örneğin 12.00-20.00 saatleri arasında yemek yiyebilirsiniz ve geri kalan zamanlarda aç kalırsınız. Bu süreçte su, çay, kahve gibi içecekler tüketilebilir ancak kalori değeri olan herhangi bir yiyecek tüketilmemelidir. Ayrıca orucu kırmak için belirlenen süre içinde düzenli olarak beslenmek önemlidir. Programın ilk başlangıcında taşınacak açlık hissi gibi etkenlerle mücadele etmek zor olabilir ancak zamanla vücut alışacaktır. Bu diyet programını uygularken uzmanlar tarafından belirtilen saat aralıklarını takip etmek ve sağlıklı beslenmek sağlıklı bir sonuç elde etmek açısından oldukça önemlidir.

5:2 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

5:2 aralıklı oruç, haftada iki gün boyunca çok düşük kalorili bir diyetle beslenmeyi içeren bir oruç şeklidir. Bu iki gün boyunca, kadınlar için 500 kalori ve erkekler için 600 kalori tüketilmelidir. Kalan beş gün boyunca normal bir şekilde beslenmek mümkündür, ancak sağlıklı ve dengeli bir diyet programı izlemek önemlidir. 5:2 aralıklı oruç, diğer oruç programlarına göre daha esnektir ve insanların yaşam tarzlarına ve programlarına daha uygun olabilir. Ancak, bir sağlık uzmanına danışmadan önce herhangi bir diyet programına başlamadan önce bilgi sahibi olmak önemlidir. Tabii ki, diğer oruç programlarına göre daha düşük bir kalori alımı olan bu oruç programı da, vücudunuzda bazı yan etkilere neden olabilir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir