1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Asgari Geçim İndirimi Nedir,ne Kadar Agi Almalısınız

Asgari Geçim İndirimi Nedir,ne Kadar Agi Almalısınız
2020 agi ne kadar e1635794811948

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NEDİR? NE KADAR AGİ ALMALISINIZ?

Kısaca AGİ olarak adlandırılan asgari geçim indirimi, işçinin asgari geçim sağlayacak bölümünün vergi dışı bırakılarak çalışana yansıtılmasıdır. Bir nevi işverenin devlete ödemekle mükellef olduğu verginin ilgili kısmının, devlete ödemeyip devlet adına işçiye ödemesidir. Özetle, Agi’yi veren devlet olup işveren bu konuda aracılık etmektedir.

Kimler AGİ’den Faydalanır?

Gerçek usulde vergiye tabi olan ve tüzel kişilik olmayan tam mükellefler, yıllık beyanname ile ücret gelirlerini devlete bildiren mükellefler, Gelir Vergisi Kanununa tabi bir şekilde çalışan ve gelir elde eden tüm çalışanlar (Emekli çalışan dâhil) Asgari Geçim İndiriminden faydalanır.

Ay Burcu Uyumu Hesaplama 2021

Maaşınıza Agi Dâhil Mi?

Normal şartlarda işveren aylık ücretinizi belirtirken Agi hariç belirtmesi, Agi’yi de ilave olarak belirtmesi ve bildirmesi gerekmektedir. Yani net ücretiniz + Agi şeklinde bir ücret anlaşması en doğru olanı olacaktır. Ya da ücretinizin içinden ilgili Agi tutarını düştüğünüzde aldığınız asıl ücreti bulmuş olacaksınız. Agi, alması gereken kişilere mutlaka ödenmesi gereken bir tutar olup ödemeyen işverenlere cezai işlem uygulanabilecektir. Ay sonu aldığınız ücret bordrolarında AGİ tutarınızın ayrı olarak gösterilmesi gerekli olup mutlaka kontrol etmelisiniz.

Anne ve Baba da Çalışıyorsa Agi Bedelini Kim Alır?

Çalışan anne ve babalarda durum şu şekilde olmaktadır, çocukların sağlık bakım hakkı kimde ise Agi ücretini de o alır. Bu konuda bir taraf alırken diğer taraf almamalıdır. Mükerrer ve çift ödemeleri SGK tespit ederek ödenmiş ay var ise yasal faizi ile tahsil eder. 18 yaşını doldurmamış ve öğrenimine devam eden 25 yaşına kadar olan çocuklar için devlet Agi ödemesi yapar. Okumayan 18 yaş üstü çocuk için (Kız-Erkek bakılmaksızın) Agi ödemesi yapılmaz.

Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO hangi illerde var 2021

2020 Yılı İçin Agi Tablosu Aşağıdaki gibidir. Medeni durum veya çocuk sayınızda, eşinizin çalışıp çalışmama durumuna göre en geç 1 ay içinde işverene ‘’Aile Durum Bildirim’’ formu ile bildirimde bulunmalısınız. Aksi halde ödenmemiş eski Agi bedellerini almanız çok zor olacak belki de alamayacaksınız.

2020 Asgari Geçim Indirimi Tablosu

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap