1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Aşılı, aşısız ve temaslı karantina süresi kaç gün oldu? Korona olan evde ne kadar kalacak?

Aşılı, aşısız ve temaslı karantina süresi kaç gün oldu? Korona olan evde ne kadar kalacak?

featured

Vaka sayılarının giderek artmasıyla birlikte Bilim Kurulu Üyesi yeni tedbirler konusunda açıklamada bulundu. Hatırlatma dozu aşıların önemine vurgu yapan Sağlık Bakanı, aşılarını düzenli olan kişilerin hastalığa yakalandıklarında hafif atlattıkları ve aşılı kişilerin aşı olmayanlara göre karantina süreçlerinin de daha az olduğuna vurgu yapmaktadır. 

Aşılarını yaptıran vatandaşların covid-19’a yakalanma olasılığının daha az olmasının yanında covid-19 bulaşması durumunda dahi semptomları daha hafif atlattığı belirtilir. Bunun yanında hatırlatma aşılarını dahi tamamlamış covid-19 pozitif vakalarda karantina süresi 7 güne düşürülmüş ve 5. günün sonunda hiçbir semptom göstermemesi halinde test yapılması ve test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina süreci biter. 

Hiçbir doz aşıyı yaptırmayan vatandaşların covid-19’a yakalanmaları durumunda karantina süreçleri aynı şekilde 7 gündür. Korona virüs belirtilerinin sona ermesi durumunda 5. günde test yaptırılması, test sonucunun negatif çıkması şartıyla karantina süreci biter.

Son 3 ay içerisinde hatırlatma dozunu olmuş ya da hastalığı geçirmiş kişilerin karantinaya alınmaları gerekli görünmez. Ancak maske ve mesafe tedbirlerine uyarak hayatlarına devam etmeleri gerekir. Bunun dışında son 3 ay içinde hatırlatma dozunu olmamış ve hastalığı geçirmemiş kişilerin 7 günlük karantina süreci uygulanır. 5. günün sonunda test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina süreçleri tamamlanır. 

Aşılı, Aşısız Ve Temaslı Karantina Süresi Kaç Gün Oldu? Korona Olan Evde Ne Kadar Kalacak?

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap