1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet

Askerlik Durumu Nasıl Sorgulanır?

Askerlik Durumu Nasıl Sorgulanır?
askerlik durumu nasil sorgulanir
Askerlik-Durumu-Sorgulama-3966264

Askerlik durumu nasıl sorgulanır? Askerlik durumu sorgulamak içi ne yapmak gerekir? Askerlik durumu ili ilgili bilgi nasıl alınır? E devlet internet sitemi sayesinde askerlik durum bilgisini sorgulamak çok kolay hale gelmiştir. E devlet uygulaması ile daha önceden yalnızca askerlik görevlerini tamamlamış olanların faydalandığı fakat günümüzde askerlik durum belgesi adı altında olan askerliğin tüm yükümlülüklerinin ve sorumluluklarının sorgulanabildiği bir uygulama haline gelmiştir.
Yani bu sayede askerlik durumunu öğrenmek isteyen her erkek e devlet üzerinden giriş yaparak askerlik durumlarını sorgulanmaktadır. Askerlik görevlerini yapmamış olan vatandaşlar e devlet yoluyla askerlik durumlarını kolayca sorgulayacaktır. Ayrıca bu sayede askerli durumunu öğrenmek için askerlik şubesine de gerek yoktur. Peki e devlet uygulaması ile askerlik durumu sorgulama nasıl yapılmaktadır.

E Devlet Yoluyla Askerlik Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden ya da mobil uygulama aracılığı ile gerekli bilgileri girerek e devlet uygulamasına giriş yapın. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz. E devlet uygulaması üzerinden hizmetler bölümüne geç yapın.
Hizmetler bölümünden de Milli Savunma Bakanlığını bulun ve tıklayın. Milli Savunma Bakanlığının sunmuş olduğu hizmetler sayfasına gidin. Buradan da askerlik durum sorgulama işlemine tıklayın. Askerlik durumunuzu bu şekilde kolaylıkla sorgulama sağlayabilirsiniz. Askerlik durum belgenizin çıktısını da bu sayfadan alabilirsiniz.
Askerlik Durumu Nasıl Sorgulanır?

E Devlet Uygulamasına Giriş Nasıl Yapılır?

E devlet uygulaması üzerinden birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde askerlik durum belgesi almanız yanı sıra her türlü işlemi de gerçekleştirmeniz mümkün. Uygulamaya giriş yapabilmek için öncelikle şu yolu izlemeniz gerekmektedir. Öncelikle PTT üzerinde 2 lira karşılığında e devlet şifresi almanız gerekir.
Bu şifreyi almak için size en yakın PTT şubesine giderek Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile birlikte şifrenizi olabilirsiniz. E devlet sitesine girmek için ister telefon uygulaması üzerinden isterseniz de internet sayfası üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Bunun içinse yapmanız gereke öncelikle internet arama motoruna giderek e devlet yazmanız olacaktır. E devlet sitesine girişi sağladıktan sonra kimlik numaranızı ve oluşturduğunuz yeni şifreyi girerek sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap