1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? 2020 Askerlik Erteleme İşlemleri

Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? 2020 Askerlik Erteleme İşlemleri
askerlik tecil sartlari nelerdir 2020 askerlik tecili nasil yapilir
Askerlik Tecil Ettirme Nasıl Yapılır? Askerlik Erteleme 2020

Lisede öğrenciliği devam edenlerin, mezun olanların ya da ilişiği bir takım sebepler nedeniyle kesilenlerin tecil haklarına dair hususlar 7179 Sayılı Asker alma Kanunun 20. maddesinin 2. ve 3. Bentlerinde açıklanmaktadır.

Lisede Öğrenci Olanların Askerlik Tecil İşlemleri

 • Lise veya onun dengi olan okullarda öğrenci olanların maksimum 22 yaşını tamamladıkları senenin sonuna kadar tecil hakları vardır.
 • Bu kişilerin öğrenciliği devam ettiği süre boyunca askerlikleri ertelenebilmektedir.
 • Bu süre en çok 22 yaşı tamamlanana kadar sürmektedir. 23 yaşını doldurmuş biri hala mezun olamamış ise artık bu kişinin maalesef tecil hakkı yoktur. Kişi bu durumda zorunlu askerlik başvurusu yapmak durumundadır.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları ve Koşulları Nelerdir?

 1. Eğitimi devam eden kişileri kişiler için tecil; 29 yaşını geçmemek şartıyla askerlik görevinizi tecil ettirebilirsiniz. Açık öğretim öğrencisi olabilmeniz durumunda da aynı şart geçerli olmaktadır.
 2. Sağlık sebeplerinden dolayı tecil; Askerlik görevinizi yapamayacak şekilde sağlık sorunu olan kişiler tecil işlemleri yapabilmektedir. Ancak geçici sağlık sorunu yaşıyorsanız kurul tarafından size 1 yıllık tecil ettirme hakkı tanınmaktadır ve sene sonunda sağlık sorununuz kalktığında askerlik görevini yapabilirsiniz. Sürekli yaşanan sağlık problemlerinde ise durum farklıdır kurula bir kere girmeniz yeterli olmakta ve kurul sizleri incelemektedir ve kesinliğine göre çürük raporu alırsınız.
 3. Aşırı Kilolar nedeniyle tecil; Aşırı kilolu asker adayları, geçici sağlık kapsamı ile değerlendirilmektedir. Bu durumda olan adayların kurul tarafından 1 yıl tecil hakkı olması ve 1 yıl sonunda kilo değişikliği yaşanmazsa tekrar 1 yıl tecil hakkı alınmaktadır.

Eğitim aldıkları okulların çeşidine göre askerlik tecil süreleri aşağıdaki gibi gösterilmektedir

 • Lise eğitimi alan kişiler için üç yıl, 
 • Lisans ve ön lisansa eğitimini yarıda bırakmış kişiler için iki yıl, 
 • Yüksek lisans, doktora ve stajını bırakan 35 yaş altı kişiler için bir yıl askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptir.

Askerliklerini ertelemek isteyen kişilerin en yakın zamanda gerekli askerlik kurumlarına giderek tecil başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kişilerin kurum tarafından istenilen belgelerin götürülmesi gerekmektedir. Ayrıca askerlik erteleme işlemleri askerlik kurumlarına gidilerek fiziksel olarak gerçekleşmektedir ve internet üzerinden tecil yapılmamaktadır. Son yıllarda birçok resmi işleminde e-devlet üzerinden yapılabilmesi askerlik tecil işlemlerinin de kısa sürede yapılabilmesine imkân sağlamıştır.

Askerlik tecil için gerekli belgeler:

 1. Mezun olduğu okulun mezuniyet diploması fotokopisi,
 2. Kimlik fotokopisi,
 3. 6 adet son altı ay içinde çekilmiş fotoğraflar,
 4. Şube tarafından temini istenen diğer belgeler.

Tecil işlemleri için gerekli istenen başlıca belgeler arasında bulunmaktadır.

Kısacası gerekli evraklar temin edildikten sonra askerlik şubesine gidilerek gerekli tecil işlemlerin yapılması ve şartların da sağlandığı gözlemlenirse çok hızlı bir şekilde sonuç alırsınız.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap