1. Anasayfa
 2. Bilgi

Aşure Günü Önemi Nedir?

Aşure Günü Önemi Nedir?
asura
5

Aşure gününün önemi nedir? Aşure gününün faziletleri nelerdir? Aşure günü meydana gelen hadiseler nelerdir? Aşure günü kılınacak olan namazlar ve okunması gereken dualar. Aşure günü yapılması gereken ibadetler yazı içeriğinde detaylı şekilde anlatılmıştır…

Aşure günü önemi bakımından diğer günlerden farklılıklar arz eden bir gündür. Zilhicce ayının çıkması ve Muharrem ayının girmesi ile beraber, aşure günün olduğu zaman dilimine girilmektedir. Peygamberimizin ifadesi ile Muharrem ayı, Allah’ın ayı olarak ifade edilmiştir. Bu ay içerisinde yer alan aşure günü ise, diğer günlere nazaran daha faziletlidir. Arapça’da on sayısını ifade eden ”aşara” kelimesinden meydana gelmiştir.

Bu günde birçok farklı olaylar ve mucizeler olmuştur. Bu günün önemini bilerek geçiren Müslümanlar ise, büyük sevaplara nail olmaktadırlar. Gaflette olmadan aşure gününün birçok farklı ibadetler ile geçirilmesi, Müslümanların büyük faziletlere kavuşmasına vesile olacaktır.

İslam inancında oldukça önemli bir yere sahip olan aşure günü, Allah’ın çok kıymet ve bu günü ibadet ile geçirenlere, kat kat sevaplar verdiği bir gündür. Bu sebeple aşure gününün önemini bilerek bu günü idrak etmeli, mümkünse oruç tutup nafile namazlar ile bu günün değeri idrak edilmelidir. Aşure günü tarih olarak 18 Ağustos Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Aşure Gününün Faziletleri

Allah katında oldukça önemli bir ay olan Muharrem ayı, aşure günü gibi önemli bir günü içerisinde barındırmaktadır. Bu ayda yapılan ibadetlerin sevaplarına Allah, kat kat sevaplar vermektedir. Aynı şekilde bu ay içerisinde işlenen günahlar ise, aynı şekilde kat kat olarak günah olarak kulun amel defterine yazılmaktadır.

Bu yüzden Muharrem ayının ve içerisinde bulunan aşure gününün önemini iyi bilmek ve haramlardan uzak durarak, bu günün faziletlerinden faydalanmak gereklidir. Aşure gününün faziletleri ve hikmetleri ise oldukça fazladır. Bu günde çok farklı olaylar cereyan etmiştir. Bu gün nasıl İslam inancı açısından önemli ise, diğer semavi dinler olan Hristiyanlık ve Yahudilik için de önemlidir.

Çünkü aşure gününde vuku bulan olaylar içerisinde, İsrailoğullarının Peygamberleri ile ilgili olaylarda olmuştur. Bu yüzden biz Müslümanlar gibi aşure gününe, diğer dinlerin mensupları da önem vermektedir. Aşure gününü taat ve ibadet ile geçiren Müslümanlar, Allah katında çok büyük sevaplar kazanacaklardır.

Aşure günü faziletlerinden bazıları şunlardır.

 • Aşure günü kendi ev halkına ikramda bulunan bir kişinin sene boyu rızkı genişler ve bereketli olur.
 • Aşure günü tutulan orucun sevabı oldukça fazladır.
 • Aşure günü kılınan nafile namazlara yüce Allah, kat kat sevap verir.
 • Aşure günü kim oruç tutarsa, tutmuş olduğu bu oruç sayesinde Allah o kişinin geçmiş günahlarını kul hakları hariç affeder.
 • Aşure günü kaza namaz borcu olan kişilerin borç olan namazlarını kılmaları, kendilerini Allah’a manevi olarak yaklaştırır.
 • Aşure günü oruç tutmak isteyen kişilere Peygamberimiz, aşure günün 9 ve 11’inci günleri de oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Peş peşe 9-10-11 günü oruç tutan Müslümanlar, aşure günü oruç tutan yahudilere benzememiş olurlar.
 • Aşure günü gusül abdesti alan bir Müslüman, günahlardan temizlenir. Ölüm hastalığı hariç hastalıklardan korunmuş olur.
 • Aşure günü ilim öğrenmenin faziletleri oldukça fazladır.
 • Bir Müslüman aşure günü bir yetimin başını okşar ve ona yardım ederse, Allah o Müslümana yetimin başında kıllar kadar sevap verir.
 • Aşure günü sadaka veren kişiye Allah, Uhud dağı kadar sevap yazar.
 • Kim aşure günü on Müslümana selam verirse, tüm Müslümanlara selam vermiş sevabı alır.
 • Aşure günü akrabasını ziyaret eden veya arayan bir Müslümana Allah, Hazreti Yahya ve Hazreti İsa Peygamberler kadar sevap verir.
 • Aşure günü nasuh tövbe ile Allah’a yönelen ve tüm günahlarından af dileyen Müslümanın günahlarını Allah bağışlar.
 • Eğer göz ağrısı çekmek istemiyorsanız, aşure günü gözlerinize sürme çekiniz. Bu şekilde bütün sene göz ağrısı olmadan hayatınıza Allah’ın izni ile devam etmiş olacaksınız.

Aşure günü faziletleri bunlarla sınırlı değildir. Kuşluk vakti sonrası aşure günü 4 rekat nafile namaz kılan kişiye Allah-u Teala, büyük sevap ve mükafatlar ikram eder. Siz de aşure günü faziletlerinden faydalanmak ve istifade etmek isterseniz, bu günü gafletten uzak bir şekilde geçirmeniz en doğru bir davranış olacaktır.

Aşure Günü Olan Olaylar Vuku Bulan Hadiseler

Aşure günü mucizevi olayların yaşandığı ve vuku bulduğu önemli bir gündür. Aşure günü vuku bulan hadiseler oldukça fazladır. Bu günde edilecek olan duaları yüce Allah kabul etmektedir. Birçok farklı hadiselerin meydana geldiği aşure günü, Müslümanlar için bulunmaz bir hazinedir. Muharrem ayını ve aşure gününü çok iyi şekilde değerlendiren Müslümanlar, Allah’ın ayına ve akabinde kendisine saygı duymuş olurlar. Kendisine saygı duyan Allah ise kullarını büyük nimetler ile müfakatlandırır.

Aşure günü meydana gelen hadiseler şunlardır.

 • İlk insan ve ilk Peygamber olan Hazreti Adem’in duasını Allah, aşure günü kabul etmiştir.
 • Bu önemli günde Hazreti İdris Peygamber, Allah tarafından göğe çıkarılmıştır.
 • Bu günde Hazreti Nuh Peygamberin gemisi, Cudi dağına oturmuştur. Nuh Peygamber ise bu günde Allah şükür etmek için oruç tutmuştur.
 • Hazreti İbrahim Peygamberin doğumu aşure günü olmuştur. Kendisine ise bu günde, Allah’ın dostu anlamına gelen, ”Halilullah” sıfatı verilmiştir.
 • Hazreti İbrahim Nemrut’un ateşinde bu günde kurtarılmıştır.
 • Gözleri üzüntüden görmeyen Hazreti Yakub Peygamberin gözleri, bu günde açılmıştır.
 • Hazreti Yusuf Peygamber bu günde hapis olduğu zindandan kurtulmuştur.
 • Büyük hastalıklara nüchar olmuş olan Hazreti Eyüp Peygamber, bu günde şifa bulmuş ve hastalıklardan kurtulmuştur.
 • Hazreti Yunus Peygamber ise balığın karnında bu günde kurtulmuştur.
 • Hazreti Süleyman Peygambere aşure gününde saltanat verilmiştir.
 • Hazreti İsa Peygamber bu günde babasız olarak dünyaya gelmiştir.
 • Hazreti İsa bu günde Allah tarafından göğe yükseltilmiştir.
 • Aşure günü Peygamber efendimizin torunu olan Hazreti Hüseyin, Kerbela da şehit edilmiştir. Kendisi ile beraber ailesinden de 70 kişiyi Yezid ve ordusu şehit etmiştir.
 • Hazreti Musa Firavunun zulmünden bu günde kurtulmuştur. Firavun ve ordusu Kızıldeniz de Aşure günü helak olmuştur.

Özellikle Peygamberlerin yaşamış oldukları bu olaylar, aşure günü meydana gelmiştir. Tüm bu olayların meydana gelmesi ise sahih hadis kaynaklarımızda belirtilmiştir. (Kaynak : Taberani el mücebir kebir 5538, Heysemi mecmauz zevaid 5132)

Aşure Günü Namazı ve Duaları

Aşure günü namazı ise bu günün oldukça önemli ibadetleri arasında yer alan ve kılan kişiye büyük sevaplar kazandıran ibadetleridir. Aşure günü hem oruç tutmak, hem de nafile namaz kılmak Müslümanın büyük sevaplara kavuşmasına ve yüce Allah’ın razı olmasına vesile olacaktır. Bu güne özel kılınması gereken namazlar ise, İslam kaynaklarımızda bizlere bildirilmiştir.

Eğer farz olan kaza namazlarınız yoksa, aşure günü belirtilen namazı kılmak kişinin büyük sevaplar kazanmasını sağlayacaktır. Fakat kişinin kılamadığı farz ve vacip olan namazları bulunuyorsa, özellikle kılamadığı bu namazları aşure günü yerine getirmesi en doğru davranış olacaktır.

Aşure günü bol bol kuran okumak ve namaz kılmak, Müslümanın yüce Yaradana manevi olarak yaklaşmasını sağlayacaktır. Aşure günü kuşluk vakti geçtikten sonra iki rekat namaz kılanlar, büyük sevap alacaklardır. Bu namazın kılınışı ise; her rekatında 1 defa Fatiha Suresi ve arkasında zammı sure olarak İhlas Suresi okunması şeklindedir. Namaz bittikten sonra ise Peygamberimize 100 defa salavat getirilmelidir.

Ve arkasına şu dua okunmalıdır.

 • Allahümme salli ala seyyidina Muhammed.
 • Ve ala ali seyyidina ve nebiyyina Muhammed.
 • Ve Ademe ve Nuhun ve İbrahime ve Musa ve İsa.
 • Ve ma beynehüm minen nebiyyine vel murselin.
 • Salavatüllahi ve selamuhu aleyhim ecmain.

Aşure günü namazı ve duaları sadece bu kadar değildir. Aşure günü Kuran-ı Kerim okumanın dışında kişi dilediği kadar nafile veya kaza namazı kılabilir. Kılmış olduğu namazların sevabını ölmüşlerine bağışlayabilir. Özellikle bu günde Sevgili Peygamberimize salavat getirmeli ve yüce Allah’a tüm dünya ve ahiret isteklerimiz için dua etmeliyiz. Arapça dua bilmeyenler ise kalpten olacak şekilde bildikleri Türkçe duaları da samimi bir şekilde okuyabilirler.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Aşure günü namazı ve duaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Katılıyor musunuz yoksa farklı bir görüş mü var?

 2. Aşure Gününün manevi önemi hakkında farklı düşünceleriniz var mı? Paylaşalım!

 3. Aşure günü ile ilgili bilmediğim baya birşey varmış.
  Bizde derlerki aşure ayı bereket ayı yani kim evinde aşure pişirip dağıtırsa o kişinin evinde bereket olurmuş. Ama yazınızdan öğrendiğim bir çok sıkıntı çeken peygamberlerin sıkıntılarından kurtulmasina denk gelmesi aslında nekadar güzel bir ay olduğunu gosteriyor

 4. Yazıyı beğendim ve tümünü okudum çok düzgün ve özenle yazılmış eline sağlık herksin aşure günü kutlu olsun

  • 25/08/2021

   İnstagram da numara bulmak hususunda ayrıntılı bilgi verilmiş ve faydalı bilgiler bulmak mümkün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir