1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Avusturya, Aşısızlara 10 Gün Karantina Uygulayacak

Avusturya, Aşısızlara 10 Gün Karantina Uygulayacak

featured

Avrupa’nın küçük ülkelerinden bir tanesi olan Avusturya, artan koronavirüs olayları nedeniyle dünyada birinci olan bir karara imza attı. Alınan bu karara nazaran ülke genelinde aşı vurulmamış olan şahıslar, önümüzdeki 10 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklar. Ülke genelinde reaksiyon çeken olay, aşı karşılarını rahatsız edecek üzere görünüyor.

Hususla ilgili açıklamalar, Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg tarafından yapıldı. Bu kararın mecburilik olduğunu söz eden Schallenberg, “Hükümet olarak misyonumuz insanları korumak. Bu nedenle Pazartesi’den itibaren aşısızlar için kapanma olmasına karar verdik.” tabirlerini kullandı. Kararla birlikte 2 milyon civarında Avusturyalı, an prestijiyle konutuna kapanmış durumda.

Alınan karar, dünyada bir birinci

Avusturya, Aşısızlara 10 Gün Karantina Uygulayacak

Dünyada birinci olan karar, sert önlemlerle denetim altında tutulacak. Aşısız olup sokağa çıkma yasağını delen Avusturyalılar, yakalandıkları takdirde 450 euro üzere cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Sıhhat Bakanı Wolfgang Mückstein ise bu mecburî kararın insanları aşıya yönlendirmek için alındığını söz ediyor. Bakana nazaran karar ile aşısızların temas oranı, yüzde 30 düşürülmüş olacak.

Bu ortada, 10 milyon civarında nüfusa sahip olan Avusturya’nın yüzde 65’inin tam aşılı olduğunu da hatırlatalım. 14 Kasım’da açıklanan bilgilere nazaran ülkedeki günlük hadise sayısı ise 11 bin 552 düzeylerinde. Sağlıkçılarsa bu kararın kâfi olmadığını düşünüyor. Uzmanlara nazaran alınan sokağa çıkma kararının aşılıları da kapsaması kural. Avrupanın koronavirüs gündemi, önümüzdeki günlerde daha büyük kısıtlamalar olabilir üzere görünüyor…

Yorum Yap

Yorum Yap