1. Anasayfa
 2. Sağlık

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir?

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir?

Balık yedikten kaç saat sonra süt içilir sorusu, pek çok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Balık, sağlığımız için her birimizin haftada en az bir kez tüketmesi gereken besinler arasında yer alır. Balık, içerdiği pek çok mineral ve vitamin sebebi ile her insanın diyetinde mutlaka olması gereken bir yiyecektir. Özellikle balıklarda bulunan omega – 3 yağ asitleri de vücudumuz için çok faydalı olduğu için balık tüketimi tavsiye edilmektedir. Balık aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olduğu için de tüketilmesi önerilmektedir.

Türkiye, balık tüketiminin oldukça fazla olduğu ülkelerden bir tanesidir. Ayrıca ülkemizde süt ve süt ürünleri de fazlaca tüketilen ürünler arasında yer almaktadır. Fakat bu iki besin grubu ile ilgili hala pek çok kişinin doğrusunu bilmediği birtakım bilgiler etrafta dolanmaktadır. Balık ile süt ve süt ürünlerini birlikte tüketmenin zararlı olduğu uzun yıllar boyunca dilden dile herkese anlatılmıştır. Bu sebeple çoğu insan, balık ve balık ürünlerini ve süt ürünlerini bir arada tüketmek istememektedir. Bu durumun kısmen doğru olduğunu belirtebiliriz. Balık tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı kurallara uyulduğu taktirde balık yerken yanında süt ve süt ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Balık Yemek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Balık yemek istiyorsanız bazı konularda oldukça dikkat etmeniz sağlığınız için son derece önemlidir. Balıklar bayat ya da bozulmuş olduklarında oldukça toksik, yani zehirleyici olabilen besinlerdir. Bu nedenle balık satın alırken ve pişirirken bazı noktalara dikkat ederseniz balık yerken süt tüketmenizde de hiçbir sorun olmayacaktır.

 1. Balık ile süt tüketmek istiyor iseniz balığınızın mutlaka taze olduğundan emin olun. Taze balığın insanları zehirleme oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle ister yanında süt için ister içmeyin, taze balık tüketirken herhangi bir zehirlenme durumu yaşamazsınız.
 2. Balık satın alırken balığın kokusuna çok dikkat etmek gerekir. Taze balık kötü kokmayan bir üründür. Balıkta yalnızca hafif bir deniz kokusu olur, bu da genellikle insanlar tarafından pek hissedilmeyen bir kokudur. Eğer alacağınız balıktan kötü koku geliyor ise kesinlikle o balığı almamalısınız.
 3. Balığın görünümü de balık satın alırken son derece önemlidir. Balığın parlak ve canlı gözükmesi çok önemli bir noktadır. Soluk, rengi kaybolmuş bir balık muhtemelen bozulmuş ya da bayatlamaya başlamış bir balıktır. Bu nedenle bu balıkla süt tüketirseniz zehirlenme durumu yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak balığın gözüne bakarak da balığın taze olduğunu anlayabilmek mümkündür.
 4. Satın alacağınız balık soğuk zincirde tutulmalıdır. Eğer satın alacağınız balık görünüşü ve kokusu iyi de olsa soğuk zincirde tutulmuyor ise, o balık muhtemelen bozulacak ya da hemen bayatlayacaktır. Bu durum da sizin sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Bu nedenle soğuk zincirde tutulmayan balıkları kesinlikle alamamalısınız.

Balık alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden kısaca bahsetmiş olduk. Balığın taze olması, süt ile birlikte tüketilirken zehirlenme olmaması için son derece önemlidir.

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir?
Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir?

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir : Balık Yeme ve Süt Ürünleri Tüketme İlişkisi

Balık yedikten kaç saat sonra süt içilir sorusunu soran kişiler, süt ürünleri ile balık tüketirken zehirlenme korkusu yaşayan kişilerdir. Bu kişiler, bu düşünceyi çok uzun zamandır bilmektedir fakat nereden öğrendiğini hatırlamamaktadır. Balık ve süt ürünlerinin birlikte kullanılması hakkında olan bu bilgi, ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde bilinen bilgilerdendir. Balık ile süt ürünleri tüketilirse zehirlenme yaşanması olası bir durumdur, yani imkansız değildir. Fakat bu olasılığın gerçekleşmesi için tüketeceğiniz balığın bayat olması gerekir. Yani siz taze balık ile süt ve süt ürünleri tüketirseniz zehirlenme gibi bir problem ile karşı karşıya kalmazsınız.

Balık, içerisinde histamin proteini bulunduran bir besindir. Histamin aynı zamanda süt ve süt ürünlerinde de bulunmaktadır. Fakat histamin, taze balıkta az miktarda bulunurken bayat balıklarda oldukça fazla miktarda bulunmaktadır. Balıktaki histamin oranı, balık bayatladıkça hızla artmaktadır. Süt ürünlerinde bulunan histamin ile bayat balıkta yer alan oldukça fazla histamin vücuda girdiğinde vücutta toksik bir etki oluşturabilir. Çünkü kısa bir süre içerisinde vücuda çok fazla miktarda histamin alınmış olur. Böylece vücut bu histamini dışarı atmak için bazı semptomlar gösterir. Histaminin vücutta gazla birikmesi sebebi ile bayat balık ve süt ürünlerinin tüketilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle tüketeceğiniz balığın taze olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Histaminin daha yoğun olup süt ürünleri ile tüketiminde daha ciddi zehirlenmelere yol açabileceği balık türleri siyah etli balıklardır. Bu siyah etli balıklara örnek olarak Uskumru, sardalya, palamut, hamsi ve istavrit örnek verilebilir. Dolayısıyla, balık yedikten kaç saat sonra süt içilir sorusunu soran kişilerin, bu türlere karşı daha dikkatli olması tavsiye edilir.

Histamin fazlalığı ile vücudun zehirlenmeye karşı tepkisinde şu semptomlar görülebilmektedir:

İshal: Vücut, içerisine aldığı histamini hızlı bir şekilde atmak istemektedir.

Şiddetli karın ağrısı: Mide sindirim için oldukça hızlı çalışacağı için şiddetli karın ağrısı ve kramplar oluşabilmektedir.

Kusma: Zehirlenmenin en belirgin belirtilerinden birisidir.

Dilde şişlik: Zehirlenme dolayısı ile vücutta ve dilde ödem birikebilir.

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir Sorusunun Cevabı
Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir Sorusunun Cevabı

Balık Yedikten Kaç Saat Sonra Süt İçilir Sorusunun Cevabı

İnsanlar balık yedikten sonra bir süre süt ürünleri tüketmeyi tercih etmemektedir. Yedikleri balık taze ya da bayat olsun, uzun yıllardır dillerde olan süt ile balık zehirlenmesinden korktukları için yine de temkinli olmak için iki ürün arasından bir süre geçmesini istemektedirler. Özellikle hamileler ve emziren anneler bu konuya çok daha fazla dikkat etmektedir. İnsanlar, içlerinin rahat etmesi için bir süre süt ve süt ürünlerini tüketmeyebilir. Çünkü uzun yıllardır kulaktan kulağa gelmiş olan bu bilgi, kişilerde psikolojik bir etki dahi oluşturabilir. Bu insanlar taze balık ile süt tüketse, zehirlenme yaşamasa dahi psikolojik olarak zehirlenme semptomları gösterebilirler. Mideleri bulanabilir, karın ağrısı yaşayabilirler. Bu nedenle bu kişiler süt ve süt ürünleri ile balık arasında birkaç saat beklemeyi tercih etmektedir.

Balık yedikten sonra süt içmek için ortalama 5 – 7 saat bekleyebilirsiniz. Vücudumuzda yediğimiz besinlerin sindirilme süresi ortalama 6 saattir. Bu nedenle yemiş olduğumuz balığın sindirimi bittikten sonra süt ve süt ürünleri rahatlıkla tüketilebilir. Bu durumda herhangi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Süt ve süt ürünlerini tüketmek için 5 – 7 saat bekledikten sonra süt, peynir, kefir, yoğut gibi ürünleri gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Eğer hamile ya da emziren bir anne iseniz bu aralığı daha fazla açabilirsiniz. İçinizin rahat etmesi için balık yedikten 1 gün sonra süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

Çocuklarda zehirlenmeler çok daha tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle balık yedikten kaç saat sonra süt içilir sorusunun cevabını çocuklar için 5 – 7 saat değil, 24 saat olarak belirleyebiliriz. 5 saatte de herhangi bir problem oluşmayabilir, fakat temkinli davranarak bu aralığı açmak çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Yine de balık hallerinden alınmış taze balık ile süt ve süt ürünleri tüketmenin herhangi bir sakıncası olmadığını hatırlatmak isteriz. Histamin seviyesinin olması gerekenden fazla miktarlara çıkmaması için bayat balıklardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir