1. Anasayfa
 2. Banka

Banka Havaleleri Nasıl Çalışır?

Banka Havaleleri Nasıl Çalışır?
0

Hızlı bir şekilde para göndermeniz veya almanız gerektiğinde, banka havalesi iş için doğru araç olabilir. Banka havaleleri genellikle hızlı ve güvenlidir. Peki banka havaleleri nasıl çalışır? Hadi gelin he birlikte inceleyelim.

Banka Havalesi Nedir?

Banka havalesi, elektronik transfer dünyasında bankalar ve transfer hizmeti kuruluşları tarafından yönetilmekte olan bir fondur. Transfer ayrıca bir nakit ofisinde nakit olarak da yapılabilir. Banka havaleleri, paranın hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmasıyla ilgili verimlilikleri korurken, tek tek kişilerden veya birimlerden başkalarına fonların bireysel olarak aktarılmasını sağlar. Banka havalesi kullanarak, farklı coğrafi bölgelerdeki kişiler dünyadaki yerel yerlere ve finans kuruluşlarına güvenle para aktarabilir.

Önemli Çıkarımlar:

• Banka havalesi, dünyanın dört bir yanındaki bir bankalar veya transfer acenteleri ağı üzerinden elektronik olarak yapılan fonların transferidir.

• Gönderenler işlem için havale bankasında ödeme yapar ve alıcının adını, banka hesap numarasını ve aktarılan tutarı sağlar.

• Banka havalelerinin çoğunun işlenmesi iki iş günü kadar sürebilir.

• Uluslararası havale ödemeleri, paranın terörist gruplara bağlanmadığından emin olmak veya kara para aklama amacıyla yetkililer tarafından izlenmektedir.

Banka Havalelerini Anlama

Banka havalesi çoğunlukla bir bankadan veya finans kurumundan diğerine para aktarmak için kullanılır. Banka havalesi yapılırken bankalar veya finans kurumları arasında hiçbir fiziksel para aktarılmaz. Bunun yerine, bankacılık kurumları arasında alıcı, banka alıcı hesap numarası ve aktarılan tutar hakkında bilgi aktarılır.

Banka havalesini gönderen ilk olarak bankasındaki işlem için ödeme yapar. Gönderen banka, ödeme talimatlarını içeren alıcının bankasına SWIFT gibi güvenli bir sistem aracılığıyla bir mesaj gönderir. Alıcının bankası, başlangıç bankasından gerekli tüm bilgileri alır ve kendi rezerv fonlarını doğru hesaba yatırır. Daha sonra iki bankacılık kurumu ödemeyi arka arkaya yapar.

Banka dışı havaleleri için banka hesap numarası gerekmez. Popüler bir banka dışı havalesi şirketi, uluslararası para transfer hizmeti 200’den fazla ülkede bulunan Western Union’dır.

Tüm yasal banka havalelerinin işlenmesi iki gün kadar sürebilir. Elektronik bir ödeme şekli birkaç günden daha uzun sürerse, banka havalesi olarak değerlendirilemez. Yurt içi banka havalesi, başlatıldığı gün işleme alınır ve birkaç saat içinde çekilir. 

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir