1. Anasayfa
 2. Bilgi

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Masaüstünüzün veya bir uygulama penceresinin ekran görüntüsünü almak için ve alınan görüntüyü kolay paylaşmak için çok sayıda yol vardır: görüntüleri veya sosyal medyadaki makale metninin belirli bölümlerinin arkadaşlarınızla paylaşmak için veya teknik desteğe ihtiyaç duyduğunuz alanlar için ekran görüntüsü almak isteyebilirsiniz.

Hem Windows hem de Mac’te nasıl ekran görüntüsü alacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows’ta ekran görüntüsü alma

Klavyenizde PrtScr veya benzer bir varyasyon olarak etiketlenmiş olan Print Screen tuşunu arayın.

 • Tüm ekranı (tüm açık pencereler dahil, ekranda gördüğünüz her şeyi) yakalamak için PrtScr düğmesine basın . Bu ekran görüntüsü panonuza yerleştirilecektir.
 • Alternatif olarak, yalnızca etkin veya en başta gelen pencereyi yakalamak için Alt + PrtScr tuşlarına basın . (Bazı bilgisayarlar için aynı anda Fn tuşuna basmanızı gerektirebilir.)
 • Ekranınızın yakalanacak bir bölümünü seçmek istiyorsanız, Windows + Üst Karakter + S tuşlarına basın . Windows 10’da bu, aşağıda açıklayacağımız Ekran Alıntısı Aracı’nı açacaktır.
 • Sonra, Microsoft gibi bit işlem resmi veya paint gibi düzenleme programı açın ve açılan ekrandan Düzenle> Yapıştır veya Ctrl + V tuşlarına basarak görüntüyü yapıştırabilirsiniz.
 • Dosya > Farklı Kaydet’e tıklayın ve görüntüyü daha sonra kullanabilmek için bir klasöre kaydedin.

Ekran Alıntısı Aracını Kullanma

Windows 7, 8.1 ve 10 Ekran Alıntısı Aracı ile birlikte gelir. Ekran Alıntısı Aracı ile ekranın yakalanacak alanlarını (düzensiz bir şekil, çizdiğiniz bir dikdörtgen, seçilen bir pencere veya tüm ekran) tanımlayabilir, ekran görüntüsüne açıklama ekleyebilir ve e-posta ile paylaşabilirsiniz.

Görüntüyü doğrudan programdan kaydedebileceğiniz için, Ekran Alıntısı Aracı size Paint’i veya farklı bir programı açma ve görüntüyü panodan yapıştırma adımını da kaydeder. Ekran görüntünüzü aldıktan sonra Ekran Alıntısını Kaydet düğmesini kullanın.

Ekran Alıntısı Aracı’nı kullanmak için:

 • Başlat tuşuna basın , ardından arama kutusuna “ekran alıntısı” yazın. Sonuçlardan Ekran Alıntısı Aracı’nı seçin.
 • Almak istediğiniz ekran yakalama türünü seçmek için Mod’u tıklayın . Ardından ekranınızın veya pencerenizin yakalamak istediğiniz alanını seçmek için farenizi kullanın.
 • Ekran Alıntısı Aracı’nı, fare düğmeniz serbest bırakıldığında normal olarak kaybolan bir açılır menü veya Başlat menüsü gibi bir menü seçeneği yakalamak için de kullanabilirsiniz. Menüyü yakalamak için Ctrl + PrtScr tuşlarına basın . Windows 7’deyseniz , kapmak istediğiniz menüyü açmadan önce ESC tuşuna basın .
 • Ekran görüntüsünün bölümlerini çizmek veya vurgulamak için menüdeki kalemi veya vurgulayıcı düğmelerini tıklayın.
 • Ekran görüntünüzü aldıktan sonra, Ekran Alıntısını Kaydet veya Ekran Alıntısını Gönder seçeneklerini kullanarak başka bir uygulamaya yapıştırarak kaydedebilir, e-postayla gönderebilir veya kopyalayabilirsiniz.

Mac OS X’te ekran görüntüsü alma

Mac OS X’te ekran yakalama için klavye kısayolları da vardır. Ekran görüntünüzü almak için bu tuş kombinasyonlarına bastıktan sonra, bir tıklama duyarsınız ve ekran görüntüsü küçük resmi ekranınızın sağ alt köşesinde görünür.

 • Tüm ekranı yakalamak için Cmd + Üst Karakter + 3 tuşlarına aynı anda basın.
 • Ekranınızın belirli bir alanını yakalamak için Cmd + Üst Karakter + 4 tuşlarına basın . İmleciniz artı işaretine dönüşecek ve yakalamak istediğiniz alanın etrafında sürükleyebilirsiniz.
 • Belirli bir pencereyi veya Dock veya menü çubuğu gibi bir şeyi yakalamak için Cmd + Üst Karakter + 4 tuşlarına basın ve hemen ardından Boşluk Çubuğu’na basın . Artı işareti küçük bir kameraya dönüşecek ve yakalayabileceğiniz pencere veya nesneleri vurgulayacaktır.
 • Touch Bar’ınızdakileri yakalamak için Cmd + Üst Karakter + 6 tuşlarına basın .
 • Ekran görüntüleri otomatik olarak masaüstünüze PNG dosyaları olarak kaydedilir. Bunun yerine panoya kaydetmek istiyorsanız, yakalamak için Kontrol düğmesini basılı tutun.

Ekran Görüntüsü aracını kullanma

Mac OS X’in (Mojave ve üstü) ekran görüntüsü almak için bir araç da var. Cmd + Üst Karakter + 5’i kullanarak veya Uygulamalar> Yardımcı Programlar altında erişebilirsiniz .

Ekran Görüntüsü’nü açtığınızda, ekranınızın altında yüzen bir araç çubuğu görünür. Bir seçimi, belirli bir pencereyi veya tüm ekranı yakalamak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Ayrıca ekranınızı kaydetme (tüm şey veya seçilen bir bölüm) veya 5- veya 10 saniyelik bir zamanlayıcı gecikmesi ayarlama seçeneğiniz de vardır. Varsayılan ayar ekran tutucunuzu Masaüstüne kaydeder, ancak Seçenekler menüsünde başka hedefler de seçebilirsiniz.

Paylaş