1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bilim Kurulu üyesi Prof. Kara’dan Turkovac açıklaması: Diğer inaktif aşılardan daha iyi

Bilim Kurulu üyesi Prof. Kara’dan Turkovac açıklaması: Diğer inaktif aşılardan daha iyi

featured

Prof. Dr. Ateş Kara, yerli Covid-19 aşısı Turkovac’ın geldiği son duruma ilişkin DHA’ya açıklamada bulundu. 

 Prof. Kara, acil kullanım onayı başvurusu yapılan Turkovac’ın ön verilerinin çok olumlu olduğunu belirterek, “Turkovac aşısında ilk elde edilen veriler aşının çok başarılı olduğunu, hatta diğer inaktif aşıyla karşılaştırmada da belki bir miktar daha iyi olabileceğini gösteriyor. Ama bunlar daha ön veriler. “

“Bu verilerin açıklanması, araştırıcıların karar verebileceği ve değerlendirebileceği bir nokta. Ama verilerden elde edilen sonuçlar ve özellikle böyle bir başarısının olması nedeniyle de acil kullanım onayı başvurusu gerçekleştirildi.”

“Belki o süreç içerisinde de bu veriler daha net olarak açıklanacaktır. Ama ön veriler iki taraflı olarak şunu gösteriyor; ilk olarak hastalıktan korumada aşılı olan kişilerin virüsle karşılaştıktan sonra hastalığı almaları ve pozitifleşmelerine bakıldığında aşı oldukça etkili. 2’nci olarak ise, laboratuvar sonuçları ile koruyucu antikor düzeyleri ve virüsü direkt olarak öldüren, virüsü ortadan kaldıran antikor düzeyleriyle ile ilgili olarak baktığımızda da aşının oldukça etkili olduğunu görüyoruz” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Kara'Dan Turkovac Açıklaması: Diğer Inaktif Aşılardan Daha Iyi

İNAKTİF AŞIDAKİ KORUMA 3-4 AY KADAR

Prof. Kara, yeni varyant ‘Omicron’a karşı maske ve mesafe kurallarına dikkat çekerek, “Kurallara uyarsak ‘Omicron’un önüne geçmiş oluruz, hem de diğer virüslerin yayılımını azaltmış oluruz. İnaktif aşıdaki koruma 3-4 ay kadar. 

İNAKTİF AŞILAR İÇİN HATIRLATMA DOZU

“mRNA aşılarındaki koruma 6 ay kadar sürüyor. 6’ncı aydan sonra hatırlatma dozları geliyor. 3’üncü ve 4’üncü dozdan sonra hatırlatma dozları geliyor inaktif aşılar için. Bunu yaptıktan sonra ki verilere ve ön verilere baktığımızda da 6 ay ile 9 ay kadar korunduğunu görüyoruz. 

 “İşte bu süreleri dolanlara bir ilave hatırlatma dozunun daha uygulanması söz konusu. Bu sağlık çalışanlarında olduğu gibi vatandaşlarımızda da süreler geldiğinde ve veriler ortaya çıktıkça uygulanacaktır” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

İlgini Çekebilir:  Bebeklerde balık yağı nasıl kullanılır?

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap