1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Bıttım sabunu faydaları nelerdir? Bıttım sabunu cilt ve saç bakımında nasıl kullanılır?

Bıttım sabunu faydaları nelerdir? Bıttım sabunu cilt ve saç bakımında nasıl kullanılır?

featured

Bıttım sabunu, kimyasal madde bazlı kozmetik ürünler yerine kullanıldığından oldukça etkili ve sağlıklı neticeler veren doğal sabunlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde oldukça fazla rağbet gören bıttım sabununun düzenli olarak kullanılması halinde cilt sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturduğu gözlemlenmektedir. Sarı ya da yeşil renge sahip olan bıttım sabunu, mantar, egzama ve kepeklenme gibi cilt problemlerinin şifa bulması için kullanılmaktadır. 

Daha çok sivilce problemi olanların tercih ettiği bıttım sabunu, antiseptik özelliği sayesinde cilt ve saç derisinde meydana gelen deri hastalıkları problemlerinin kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır. Ülkemizde daha çok Mardin ve çevresinde üretilen bıttım sabunu, yerel üreticiler tarafından doğal olarak üretildiğinden çeşitli sailt problemlerinin tedavisinde kısa sürede sonuç vermektedir. Bıttım sabunu faydaları şöyledir:

 • Saç derisinin doğru ve düzenli olarak temizlenmemesinden kaynaklı saç derisinde yağlanma ve buna bağlı olarak kepeklenmeler meydana gelir. Saç derisinin derinlemesine derinlemesine temizleyerek kepeklenmelerin önüne geçer. 

 • Antiseptik ve antioksidan kaynağı olan bıttım sabunu, saç derisini arındırarak saç derisinin ihtiyacı olan bakımı sağlar. Böylece saç dökülmesinin önüne geçilir. Saçların daha sağlıklı ve canlı uzamasına yardımcı olur. 

 • Peeling olarak kullanıldığında cildi ölü derilerden arındırır ve canlı bir görünüm kazandırır.

 • Cildin daha pürüzsüzleştirerek renk eşitliğini sağlar.

 • Mantar, sivilce, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. 

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan bıttım sabunu, cildi toksin ve yağdan arındırarak daha canlı bir görünüm kazandırır. 

 • Haftada 2 kez saç derisine uygulandığında saç dersini arındırır ve saç derisinde oluşan toksin ve bakterilerin temizler.

 • Saçların çabucak yağlanmasına engel olur.

 • Tüm vücuda uygulandığında vücudun toksin ve yağdan arınmasına yardımcı olduğu gibi cildin nem dengesini sağlar. 

Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilen bıttın sabunu, köpürtülerek saç diplerine masaj yaparak uygulanır. 1-2 dakika masaj yaparak uygulamanın ardından bol su ile durulanmasına dikkat etmek gerekir. Bu işlemin haftada 1-2 kere uygulanması tavsiye edilir. 

Günlük cilt temizliği için oldukça ideal bir seçenek olan bıttım sabunu, gün sonuna makyaj, kir, yağ ve toksinlerin ciltten derinlemesine arınması için köpükleyerek ve mümkünse de ipek lifle yavaş yavaş masaj yaparak uygulanması ardından bol su ile durulanması tavsiye edilir. 

Aktar ve çeşitli web sitelerinden kolaylıkla temin edilebilen bıttım sabunu genellikle kilo ile satılmaktadır. Kilogram fiyatı 80-100 TL arasındadır. Bıttım sabununun tane fiyatı ise 15-20 TL kadardır.

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap