1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Böbrek kanseri belirtileri nelerdir? Böbrek kanseri kan tahlilinde çıkar mı?

Böbrek kanseri belirtileri nelerdir? Böbrek kanseri kan tahlilinde çıkar mı?

featured

Böbrek kanseri, kişinin yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklı olarak böbreklerin atık maddeleri vücuttan atamaması sonucu kitleler oluşur. Böbrek kanseri, genel olarak daha az rastlanan bir kanser türü olsa da son yıllarda sigara ve alkol tüketimine bağlı olarak böbrek kanseri eskiye göre daha çok görülmeye başlar. Erken tanı ve doğru tedavinin uygulanması halinde başarı sağlanabilir. 

Böbrek kanserinin erkenden teşhis konması için düzenli olarak kontrole gidilmesi gerekir. Ancak hastalığın ileri safhalarında ortaya çıkan belirtilerle birlikte hemen ilgili doktorlara gidilmesi gerekir. Böbrek kanserinin belirtileri şöyledir:

  • İdrarda kan

  • Sırt ağrısı

  • Karın ağrısı

  • İstemsiz zayıflama

  • Karında ve yanlarda ele gelen beze-kitle

Her sağlık probleminde olduğu gibi böbrek kanseri de zararlı beslenme alışkanlıklarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Aşırı yağlı beslenme, katkı maddesi içeren besinlerin çok sık tüketilmesi, obezite, alkol, sigara ve bunun gibi tüm zararlı besinler böbreklerin işlevinin sağlıklı şekilde gerçekleşmesine engel olur. Bu da kansere sebebiyet verir. 

Hastanın yukarıda belirtilen şikayetleri üzerine muayene sonrasında kan testi ve idrar tahlili yapılır. Bu testlerin sonucunda böbrek kanseri belirtisi tespit edilirse daha kapsamlı bir kontrolden geçerek doğru tedavi uygulanır. 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap