1. Anasayfa
 2. Sağlık

C Vitamininin Faydaları

C Vitamininin Faydaları

C vitamininin faydaları insanların bilmesi gerektiği bir şey. Bu başlık altında siz değerli okurlarımız için bu vitamini açıklayacağız.

Sağlıklı bir yaşam için insanların önemsemesi gerektiği birçok şey mevcut. Bunlardan birisi vitaminler. Vitaminler sayesinde vücut, pek çok görevi yerine getiriyor. Örneğin kanın pıhtılaşması, hücre onarımı ve sinir sisteminin güçlenmesi gibi birçok şeyin temelinde vitaminler yatıyor. Vitaminler olmadığı takdirde insan vücudu, savunmasız bir hale geliyor. Önemli vitaminlerden birisi de C vitamini olarak karşımıza çıkmakta. Bu vitamin hakkında da konuşmak gerekiyor.

C Vitamini

C vitamini veya bir diğer ismiyle askorbik asit, suda çözünen ve 189 derecede eriyip 192 derecede bozunan bir yapı. Bu bileşen 6 karbon, 8 hidrojen ve 6 oksijenden oluşuyor. Bazı hayvanlar ve bitkiler, kendi C vitaminini üreterek bağışıklık sistemini güçlü tutar. Bu canlılar, glukozu kullanarak C vitamini üretir. İnsanlarda C vitamini üretmek için gerekli sistem bulunmuyor. Bundan dolayı bireylerin yapması gerektiği şey C vitamini içerikli besinler tüketmek.

C vitamini, 20. yüzyılda keşfedildi. Bu dönemden sonra bu vitamin üzerinde birçok test uygulandı. Yetişkin bir bireyin günlük tüketmesi gerektiği C vitamini miktarı yaklaşık 75 miligram olarak yer alıyor.

C Vitamininin Faydaları

C vitamininin birçok faydası bulunuyor. Bunlardan birisi diş etlerini güçlendirmesi. Yeterli miktarda C vitamini tüketildiğinde diş eti rahatsızlıkları önleniyor. Diş etinde meydana gelen kanama veya şişme gibi durumların önüne geçiliyor. Özetle bu vitamin, diş etlerini koruyarak tahribatın önüne geçiyor.

C vitamininin bir diğer yararı aft çıkmasını engellemesi. Aft, ağızda çıkan yaralara deniyor. Bu yaralar, özellikle yiyecek yerken yiyeceğin denk geldiği noktalarda bulunuyor ise ciddi bir acıya yol açabilmekte. Aft çıkmasını önleyen vitaminlerden birisi C vitamini olarak yer alıyor. Aft, genellikle hastalanıldığında çıkar. C vitamini, hastalığın etkisini düşürerek aft çıkmasını engelliyor.

C Vitamininin Faydaları

C vitamini, daha pek çok alanda büyük bir öneme sahip. Bu vitaminin vücutta sağladığı önemli şeylerden birisi de yaraların iyileşme hızını yükseltmesi. C vitamininin faydaları arasında yer alan bu madde sayesinde yaralar, kısa sürede iyileşmiş oluyor. Çünkü C vitamini, hücrelerin korunmasında önemli bir rol oynar.

C vitamininin sunduğu bir diğer fayda bağışıklık sistemini güçlendirmesi. Bağışıklık sistemi, insan vücudunun mikroplara ve bilinmeyen maddelere karşı savaşmasını sağlayan bir yapı. Bu sistem sayesinde hastalıklara davetiye çıkarılmıyor. Bağışıklık sistemi, her zaman kusursuz çalışan bir sistem olmadığı için C vitamini takviyesi sayesinde daha az hasta olmak mümkün oluyor.

Vitamin C ile beraber insanlar, halsizlik sorununun da üstesinden geliyor. Bu vitamin, halsizliğe de iyi gelir. Halsiz olan insanlar genellikle hafif bir hastalık yaşıyor olabilir. Bunun çözümü her gün belirli miktarda C vitamini içerikli besinler tüketmek.

C vitamininin faydaları arasında kas ağrılarını önlemesi de yer almakta. Kas ağrıları, pek çok kişi için ciddi sorunlara yol açabiliyor. Özellikle sporcular, bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşabilir. Bu olayların önüne geçmek için yapılması gereken şey C vitamini almak. Sporcular, bir miktar daha yüksek dozda vitamin alımı uygulayabilir. Ayrıca C vitamini iskorbüt hastalığını önler, ciltte oluşan morlukları engeller ve eklemlerde ağrı oluşmasının önüne geçer.

C Vitamini Bulunan Besinler

C vitamininin faydaları dışında hangi besinlerde yer aldığını da açıklamak gerekiyor.

 • Mandalina
 • Portakal
 • Limon
 • Kuşburnu
 • Biber
 • Yapraklı bitkiler
 • Kivi
 • Domates
 • Çilek
 • Dut
 • Böğürtlen
 • Elma
 • Greyfurt
 • Soğan
Paylaş