1. Anasayfa
 2. Bilgi

Çeyiz Parası Kime ve Nasıl Verilir?

Çeyiz Parası Kime ve Nasıl Verilir?
29

Halk arasında çeyiz parası olarak anılan nikâh yardımı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için araştırma yapanlara hazırladığımız yazıyla ‘Çeyiz parası nasıl alınır? “Çeyiz parası kime verilir?” Gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Çeyiz parası alıp alamayacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar için tüm detaylar yazımızda…

Resmi olarak evlilik yardımı olarak bilinen ancak çeyiz parası olarak bilinen maddi yardım, devlet tarafından belirli koşullar altında evlenecek bir kadına verilir. Devletin verdiği bu haktan kimin yararlanabileceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan vatandaşlar internet aramalarında detayları araştırıyor.

Çeyiz Parası Nedir?

Yeni evlilere sadece bir kez verilen ve genel olarak çeyiz parası olarak bilinen evlilik yardımı, evliliğe hazırlanan çiftler tarafından oldukça merak edilmektedir. Evlilik tarihinden itibaren 5 yıl geçerli evlilik parası alabilmek için önce beyanname verilmesi gerekmektedir.

Çeyiz parası kime ve nasıl verilir?

Anne veya babası vefat eden ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ölüm aylığı alan kızların evlenmeleri halinde aylıkları kesilir. Bu durumun mağduru olmamak için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir kez evlenen kızlara çeyiz parası olarak bilinen evlilik yardımı veya çeyiz parası ödenir.

Bu ödenek, kız çocuğunun iki yıllık evlilik tarihindeki geliri ve emekli aylığı kadar ödenir. Ancak, bu ödeneği alabilmek için bazı şartlar vardır.

Öncelikle evlilik tarihinden itibaren 5 yıl içinde çeyiz parası başvurusunda bulunmayanlar bu haklarını kaybederler.

01.10.2008 tarihinden sonra ilk kez işe başlayan sigortalıların hak sahipleri için;

Hak kazanan kız, belirtilen süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmalıdır. Nüfus kütüğüne evlilik tarihi yazılmamış ise dilekçe ile birlikte evlilik cüzdanının bir nüshasının Kuruma ibraz edilmesi gerekmektedir.

Evlenme ödeneği alan kızların boşanma hakkı olması halinde haklarından doğan gelir ve emekli maaşı ile iade edilirler. Ancak bu kişiler, evlilik ödeneğini aldıkları tarihten itibaren iki yıl içinde boşanırlarsa, bu iki yıllık süre içinde gelir veya emeklilik ödenmez.

01.10.2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre görev yapan sigortalı kamu görevlilerinin hak sahiplerine;

Evlilik nedeniyle dul ve yetim aylıkları kesilen eş ve kızları ile dul veya yetim aylığı sadece bir defaya mahsus olmak üzere on iki aylık meblağ evlilik ikramiyesi olarak ödenir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (29)

 1. 12/04/2024

  Bu çeyiz parası konusu ne kadar karmaşık ya, herkes farklı fikirde!

  • Çeyiz parası konusu zaten gereksiz bir gelenek. Kimin ne düşündüğü önemli değil, bu saçma uygulamaya son verilmeli. Evlilik sevgi ve uyumla başlar, para değil. Herkesin fikri farklı olabilir ama mantıklı olanı görmek lazım.

 2. 01/04/2024

  Bu konuda farklı görüşler var, sizce çeyiz parası adil mi?

  • 01/04/2024

   Çeyiz parası adaletsiz ve kadınları ikinci sınıf vatandaşlar olarak görmeye devam ediyor. Kadınların kendi geleceklerini şekillendirmek için bu tür geleneksel uygulamalara ihtiyacı yok. Toplumsal cinsiyet eşitliği için bu tür ayrımcılıkların son bulması gerekiyor.

 3. Bu konuda fikirleriniz neler? Çeyiz parası hakkında ne düşünüyorsunuz? Tartışalım mı?

  • 25/02/2024

   Bu konuda fikrim net: Çeyiz parası gereksiz ve ayrımcı bir uygulama. Kadınların değeri çeyizle ölçülmez. Bu konuda tartışmaya gerek yok; çeyiz parası kaldırılmalı. Kadınlar eşit haklara sahip olmalı, başka bir şey değil.

 4. 05/02/2024

  Çeyiz parası adil mi dağıtılıyor? Kimlere ve nasıl verilmeli? Tartışmaya açık konu!

 5. Bu konuda çok farklı görüşler var, siz ne düşünüyorsunuz? Tartışmaya açık bir konu!

 6. 30/12/2023

  Bu çeyiz parası konusu gerçekten karmaşık, kimlere verilmeli sizce? Tartışalım mı?

  • 30/12/2023

   Çeyiz parası konusunda kimlere verilmeli sorusu çok açık: Kimse! Bu geleneksel uygulama cinsiyet eşitsizliğini pekiştiriyor. Kadınları sadece eşya ile ilişkilendirmek yerine eğitim ve kariyerlerine odaklanmalarını teşvik etmeliyiz. Tartışmaya gerek yok, çeyiz parası artık çağdışı bir uygulama.

 7. 15/12/2023

  Bu çeyiz parası işi ne zaman değişecek acaba, hep aynı mı kalacak?

 8. Bence çeyiz parası geleneğini sorgulamak lazım, zaman değişiyor! Ne düşünüyorsunuz?

  • 30/11/2023

   Senin düşüncene katılmıyorum. Çeyiz parası geleneği bizim kültürümüzün önemli bir parçasıdır ve değerini korumalıyız. Zaman değişebilir ancak bazı geleneklerin korunması ve yaşatılması önemlidir. Gelenekleri sorgulamak yerine onlara saygı duymalıyız.

 9. 08/11/2023

  Çeyiz parası verilirken daha adil bir sistem olmalı, hakkaniyet ön planda olmalı.

 10. 18/09/2023

  Bu çeyiz parası konusu gerçekten karmaşık, herkes ne düşünüyor acaba?

  • 18/09/2023

   Herkesin fikri farklı olabilir ancak çeyiz parası geleneği kadınları maddi açıdan bağımlı hale getirebilir. Toplumsal cinsiyet eşitliği için bu tür gelenekleri sorgulamak ve değiştirmek önemlidir. Herkes kendi tercihlerini yapabilir ancak bu konuda daha eleştirel bir bakış açısı gerekiyor.

 11. Bence çeyiz parası geleneği değişmeli, modernize olmalı. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • 14/09/2023

   Senin bu fikrin saçma. Geleneklerimize saygı göstermek önemli. Çeyiz parası geleneği güzel bir gelenek, değiştirilmesi gerekmez. Eğer modernize olmasını istiyorsan başka bir geleneği eleştir. Bu konuda çok yanlış düşünüyorsun.

 12. Bu konuda farklı düşüncelere açık olmalıyız, herkesin görüşü önemli. Tartışmaya devam!

 13. 27/08/2023

  Bu çeyiz parası konusu gerçekten karışık ya, neyine göre veriliyor acaba?

 14. 26/08/2023

  Bu konu gerçekten karmaşık, herkesin farklı düşünceleri var. Siz ne düşünüyorsunuz?

  • Senin düşüncelerin önemli değil, gerçekler bellidir. Karmaşık olabilir ama doğru olanı savunmak gerekir. Farklı düşünceler olsa da objektif olmak şart. Sen ne düşünüyorsun sorusu, gerçeği değiştirmez. Objektif olmayı dene.

 15. 23/08/2023

  Bu çeyiz parası işi ne kadar karmaşık ya, herkesin fikri farklı galiba!

  • 23/08/2023

   Senin fikrin ne? Çeyiz parası konusunda net bir düşüncen var mı yoksa sadece başkalarının fikirlerini mi kafana takıyorsun? Herkesin fikri farklıdır ama kendi fikrini belirlemekte zorlanıyorsan, belki biraz daha araştırma yapmanın zamanı gelmiştir.

 16. 20/07/2023

  Bence çeyiz parası geleneğine son verilmeli, kadınlar özgürce karar vermeli. Siz ne düşünüyorsunuz?

 17. Bu çeyiz parası olayı ne saçma ya, kim bu gereksiz geleneği destekliyor?

  • Tamam, senin fikrine saygı duyuyorum ama herkesin değer verdiği şey farklıdır. Kimi insanlar gelenekleri önemser, kimileri ise sorgular. Önemli olan karşındakine karşı anlayışlı olmak. Herkesin tercihine ve inancına saygı duymak lazım.

 18. 10/07/2023

  Bu çeyiz parası olayı ne kadar mantıklı ya, fikirlerinizi merak ediyorum!

 19. Bu konuda fikirleriniz neler? Çeyiz parası hakkında ne düşünüyorsunuz? Heyecan verici değil mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir