1. Anasayfa
  2. Dini

Cezaevinden Çıkmak İçin Yakınlarının Yapacağı Dua

Cezaevinden Çıkmak İçin Yakınlarının Yapacağı Dua

Cezaevinden çıkmak için yakınlarının yapacağı dua nedir akrabası ya da sevdiği hapse düşmüş olan pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Ancak bir suç işleyen kişilerin söz konusu sonuçlarına katlanması gerektiği; adaletin yerini bulması için yasal sürecin takip edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Buna karşılık İhlas ve Yasin suresi, yakını cezaevine düşmüş insanlar tarafından okunabilir. İslam dininde suç işlemenin cezaları olup hapis cezası da onlardan bir tanesidir. Cezaevinden kurtulması için hukuk sistemi içindeki yasal prosedürler takip edilmelidir.

Allahü Teala’nın isimleri manevi faydalar sağlayabilmektedir. Ancak suç işleyen bireylerin suçların neticelerine katlanması gerektiği, adaletin yerini bulması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak insanlar yine de dua edebilmek isteyebilir. Ya Cebbar da cezaevinden çıkmak için yakınlarının yapacağı dua kapsamında edilebilir.

Tahliye İçin Okunacak Dua

Tahliye için okunacak dua ya da hapse düşmemek için dualar kişilerin sevdikleri ya da akrabaları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu çerçevede yukarıdaki duaların yanı sıra Fetih suresinin okunması ve zikrin kesilmemesi de önemlidir. Bunların devamlı yapılması ve temiz kalpli olması da gerekir.

Ayrıca bunların yanı sıra La ilahe illa ente sub,haneke inni kün’tü minezz zalimiyn de tavsiye edilen dualardan bir tanesidir. Tüm bunlar tahliye için okunacak dua kapsamında bilinmesi önerilen dualar arasındadır.

Cezaevinden Çıkmak İçin Yakınlarının Yapacağı Dua
Cezaevinden Çıkmak İçin Yakınlarının Yapacağı Dua

Cezaevindeki Birine Dua

Cezaevindeki birine dua olarak okunabilecek pek çok dua vardır. Bu kapsamda hapiste olanların da okuyabileceği dualar da vardır. Kişi 3 gün 3 gece boyunca 1000 defa Besmele okuyabilir. Fetih suresi de 33 defa okunabilir.

Yasin suresi de unutulmaması gereken surelerden bir diğeridir. Ayrıca şunların da bilinmesi ve düzenli şekilde okunması gerekir:

  • 1000 defa İhlas suresi
  • Ya Cebbar esmasının okunması
  • 129 kere Ya Latif esması
  • İnne rabbi latifun lima yeşa’u innehu huvel alimul hakim
  • La ilahe illa ente Sübhaneke inni küntü minezzalimin
  • Ya nekıy’yen min külli çevrin lem yerdahü ve lem yü’halidhü fialeh
  • Her gün beş vakit namaz kılıp ardında 156 kere ya afüvvü

Tüm bunlar cezaevindeki birine dua kapsamında bilinmelidir.

Paylaş