1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer? Kuru öksürük için evde doğal tedavi yöntemleri…

Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer? Kuru öksürük için evde doğal tedavi yöntemleri…

featured

Kuru öksürük, genellikle çocuklarda meydana gelen ve çocukların ciddi şekilde huzursuz olmasına neden olan bir sağlık problemidir. Kuru öksürük başladığı andan itibaren şiddetle devam ettiğinden boğaz tahrişlerine neden olmaktadır. Kuru öksürük, zamanla boğaz ağrısına da neden olduğundan uyku ve yem-içme problemlerine de zemin hazırlar. Evde uygulanan doğal tedavi yöntemleriyle kuru öksürüğü yatıştırmak ve boğazları yumuşatmak mümkündür. 

Bitki çayları ve doğal karışımlarla kuru öksürük anında tedavi edilebilir. Bununla birlikte boğaz ağrısı da yatışır. Kuru öksürüğün geçmesiyle birlikte daha uyku ve yeme-içme sorunları büyük oranda azalır. İşte çocuklarda kuru öksürüğe iyi gelen doğal yöntemler:

Bal ve Siyah Turp: Kuru öksürük ve boğaz ağrısı için en etkili yöntemlerden biri siyah turp ve bal karışımıdır. Siyah turp yıkanır ve içi oyulur. Altına da kürdan yardımıyla küçük bir delik açılır. İçi oyulan turp bir bardağın üzerine oturtulur ve oyuk kısmına bal doldurulur. Gece boyunca balın süzülerek bardağa akması beklenir ve elde edilen karışım içilir. Bu karışım sayesinde şiddetli öksürük ve boğaz ağrıları kısa sürede geçmektedir. 

Tereyağı Pekmez: 1 çay bardağı ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tereyağı ve 1 tatlı kaşığı pekmez ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra çocuklara içirin. Oldukça kolay hazırlanan bu karışım, kuru öksürüğün kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır. 

Ihlamur: Limonla ve meyve ile demlenen ıhlamur, çocuklara içirildiğinde boğazlarını yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Gün içinde bol bol içilmesi halinde kuru öksürüğü anında tedavi etmesi ve boğazları iyileştirmesi beklenir. 

Ayva Çayı: Boğaz ağrısı ve dolunum yolu hastalıklarına oldukça faydalı olan ayva çayı, çocuklara ölçülü miktarda verildiğinde boğaz ağrısına iyi geldiği ve şiddetli öksürüğü tedavi ettiği görülür. Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü olan ayva çayı, bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel olarak meydana gelen grip ve nezleye iyi gelmektedir. 

Ballı Limon: Kuru öksürüğün en iyi tedavi yöntemlerinden biri de ballı limon karışımıdır. 1 çorba kaşığı balın içerisine ilave edilen 1 tatlı kaşığı limon, içildiği andan itibaren kuru öksürüğü yatıştırmaktadır. Boğazlara iyi ve şiddetli öksürüğü anında iyileştirmektedir. 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap