on

Corona Nasıl Bulaşır?

corona nasil bulasir

Covid-19 virüsünün ortaya çıkmasından bu yana insanlar için Corona nasıl bulaşır sorusu oldukça önemli bir hale gelmiştir. Günümüzde karşılaşılan en tehlikeli virüslerden biri olan Corona, genel olarak havaya dağılan damlacıklar yoluyla bulaşmaktadır.
Eğer bir kişi bu virüsü kaparsa, artık çevresine de virüs yayacak bir potansiyele sahip olmuş olur. Bu kişinin hapşırması veya öksürmesi anında etrafa yayılan damlacıklar diğer insanlara temas ettiğinde, onların da virüs kapması muhtemel bir olasılık haline gelir.
Bunun yanı sıra Corona virüsün bulaşması ayrıca insanların çeşitli yüzeylere temas etmesi yoluyla da gerçekleşebilmektedir. Çünkü temel olarak solunum sistemleri üzerinden vücuda giren bu virüs, ellerin yüz bölgesine götürülmesiyle de aktif olarak insanları etkileme gücüne sahip olur.

Corona Virüsünün Bulaşması Nasıl Engellenir?

Corona virüsün bulaşmasını engellemek için mutlaka insanların birtakım kişisel koruma önlemleri alması gerekir. Bunlara titizlikle uyulduğu takdirde virüsün bulaşma ihtimali kişi için en aza iner.
  • İnsanlarla çok yakın fiziksel temastan kaçınılmalı,
  • Sarılma veya tokalaşma gibi davranışlarda bulunulmamalı,
  • Eller asla yüz bölgesine götürülmemeli,
  • Eller gün içerisinde sabunla uygun olduğu kadar yaklaşık 20 saniye boyunca titizlikle yıkanmalı,
Birtakım yüzeylerde bir süre yaşama potansiyeline de sahip olan bu virüsten korunmak için tüm unsurlara uygun şekilde hareket edildiğinde, virüsün bulaşması olasılığı da önemli ölçüde azaltılmış olur.

Corona Virüsün Bulaşması Belirtileri

Corona virüsün insan vücuduna bulaşmasıyla kısa süreler içerisinde birtakım etkiler ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler ilk 2 günden 2 haftaya kadar uzanan bir süreci kapsar. Bulaşma halinde durumun seyri kişiden kişiye göre bir değişkenlik gösterebilir. Ancak çoğu durumunda şikâyetler artarak ilerlemeye devam eder. Genel olarak ilk etapta birçok insanda yüksek ateş, kuru öksürük, baş ağrıları ve grip benzeri semptomlar ortaya çıkar. Ancak durum ilerledikçe farklı tablolarla da karşılaşılması olası olur.
  • Kas bölümü ve eklemlerde meydana gelen ağrılar,
  • Solunum yollarında güçlüklerin oluşması,
  • Burun akıntılarının olması,
  • İştahsızlık ve böbreklerle ilgili şikâyetler,
Tüm bu belirtiler, kişiye Corona bulaşmasından sonra kısa süreler içerisinde ortaya çıkabilen tablolardır. Yoğun ve sıra dışı şikâyetlerin olması halinde kişilerin bu konuda bir uzman desteği almasının önemi oldukça büyüktür.

Mobil sürümden çık