1. Ana Sayfa
  2. Bilgi

Dağlık Karabağ sorunu nedir? Dağlık Karabağ nerede?

Dağlık Karabağ sorunu nedir? Dağlık Karabağ nerede?
img 6120143154148
Dağlık Karabağ Sorunu Nedir? Dağlık Karabağ Nerede?

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ sorunu nedir? Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki tansiyonun artması sonrasında Dağlık Karabağ sorunu yeniden ortaya çıktı. Ermenistan yaşanan son gelişmeler ile sıkıyönetim ve askeri seferberlik ilan ettiklerini açıkladı. Dağlık Karabağ nerede? Peki, askeri seferberlik ne demek?
1980’li yıllardan bu yana devam eden Dağlık Karabağ krizi ile zaman zaman savaş ve çatışmaların arttığı Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak anlar yaşanmaya devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamada, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin sınırın diğer tarafından kışkırtarak ateş açtığı açıklandı.
Yerel saat 06.00 sularında Ermeni ordusunun sınıra yakın insanların yaşadığı bölgelere geniş çaplı bir saldırı düzenlediği ve ateş açtığı belirtildi. Yetkililer sivillerin öldüğünü ve yaralandığını açıklarken, birçok bina da kullanılamaz ilan edildi.

Dağlık Karabağ sorunu nedir? Dağlık Karabağ nerede?

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU NEDİR?

Azerbaycan, yapılan incelemenin ardından ölü ve yaralıların detaylarını paylaşacaklarını açıklarken, saldırıdan en çok etkilenen bölgelerin Tartar bölgesinde Kapanlı Köyü, Ağdam bölgesinde Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli ve Çocuk Mercanlı olduğu belirtildi. Cebrayıl köyleri.
Azerbaycan ordusunun buna cevap verdiği ve bölgeye çok sayıda asker ve askeri aracın gönderildiği bildirildi. Yapılan açıklamada Terter, Ağdam ve Fuzuli ile Cabrayil bölgelerine çok sayıda asker gönderildiği belirtildi.
Olayların ardından Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildiği duyuruldu. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, sıkıyönetim ilan edildiğini ve tam bir seferberlik kararı alındığını duyurdu.
Uluslararası haber ajansları, Dağlık Karabağ’ın da sıkıyönetim ve seferberlik ilan ettiğini duyurdu.

DAĞLIK KARABAĞ NEREDE?

Dağlık Karabağ, Azerbaycan sınırları içinde kalan topraklardır. Sovyetler Birliği döneminde, 1923’ten 1989’a kadar, Dağlık Karabağ, Sovyet Sosyalist Özerk Bölgesi (oblast) olarak adlandırıldı. 10 Ekim 1991 tarihinde Rusların desteklediği bölgede Ermeniler tarafından “Dağlık Karabağ Cumhuriyeti” adı altında bağımsızlığı ilan edildi.

ASKERİ SEFERBERLİK NEDİR?

Bir ülkenin silahlı kuvvetlerini savaşa hazırlayan ve ülkenin ekonomisini ve yönetimini savaşın gereklerine uygun bir konuma getiren tüm hazırlıklar ve tedbirler askeri seferberlik olarak kabul edilir.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap