1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Depozitolu Ambalaj Uygulamasının Detayları Açıklandı

Depozitolu Ambalaj Uygulamasının Detayları Açıklandı

featured

Tabiat ve etraf kirlendikçe hiç elbet geleceğimiz de kirleniyor. Bunun farkında olmadan tabiata yönelik duyarsızlık ne yazık ki genel itibariyle devam ediyor. Ama vakit zaman gerek kişisel, gerek kurumlar aracılığıyla umut verici çalışmalar da gerçekleştiriliyor. Ülkemizde etraf atıklarına yönelik çalışmalar kapsamında fiyatlı poşet uygulaması getirilmiş ve her ne kadar eleştirilse de plastik kullanımı konusunda olumlu tesirleri olmuştu.

Metal, cam ve plastik üzere etrafa ziyanlı eserlere yönelik tedbir almak için başlatılan depozito iade uygulamasını Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Uygulamaya nazaran marketlerde depozitolu ambalajların olacak ve teslim edilmesi halinde market müşteriye para ödeyecek. Bakan Kurum, birinci etapta metal, cam ve plastik eserlerin sisteme dahil edileceğini belirterek uygulamanın detaylarını açıkladı.

2022’nin Ocak ayında başlayacak, Haziran ayında fiilen uygulamaya geçilecek

Depozitolu Ambalaj Uygulamasının Detayları Açıklandı

Sıfır Atık Projesi’ne ait, geri dönüşümün bu sayede yüzde 9 arttığını söz eden Kurum, bu oranın proje başlangıcında yüzde 13,4 olduğunu ve artık ise yüzde 22,4’e yükseldiğini belirterek, “Atıkların dönüşümü çerçevesinde yapılan her proje 15 ila 40 ortasında yeni istihdam yaratıyor ve bu anlayışla tüm ülkemizde Sıfır Atık Projesi’ni yaygınlaştıracağız” dedi.

Depozito iade uygulamasının ayrıntılarına yönelik açıklamalarda bulunan Kurum, uygulamanın 2022 Ocak ayında başlayacağını ve 2022 Haziran ayında da fiilen uygulamaya geçileceğini söyledi. Bakan Kurum bahse yönelik soruyu cevaplayarak, “Sıfır Atık projemiz çatısı altında depozito uygulamasını da inşallah 2022 yılı ocak ayı prestijiyle uygulamaya geçireceğiz. Birinci evvel metal cam ve pet şişelerin, bu eserlerin sisteme dahil edilmesi için çalışmalarımızı başlattık. 2022 haziran ayında da vatandaşlarımız artık bu geri dönüştürebileceğimiz cam, metal ve pet, plastik atıkları depozito sistemi çerçevesinde, bizim iade noktalarımıza götürecekler ve orada depozito fiyatlarını almak suretiyle üretime, istihdama, geri dönüşme katkı sağlayacaklar” halinde konuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap