1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Dil yarası kaç günde geçer? Dilde çıkan yaralar neyin habercisi? Doğal tedavi yöntemleri…

Dil yarası kaç günde geçer? Dilde çıkan yaralar neyin habercisi? Doğal tedavi yöntemleri…

featured

Ağız içinde ve özellikle de dilde meydana gelen yaralar genellikle diyabet ve anemi hastalıklarından kaynaklı oluşur. Acı ve sızı ile kendini gösteren dil yaraları, kısa sürede tedavi edilse de dilde olduğu süre boyunca kişinin huzursuz olmasına neden olmaktadır. Dil yaraları evde uygulanan doğal tedavi yöntemleriyle kısa sürede geçmesi beklenir ancak 2 haftadan uzun süren dil yaraları için muhakkak doktora başvurulması gerekir. 

En yaygın sağlık sorunlarından biri olan dil yarası, farklı birçok nedenden oluşabilir. Bunları anlamak ve doğru tedaviyi uygulamaya başlamadan önce doğal birkaç yönteme başvurulması tavsiye edilir. Doğal tedavi yöntemlerinin cevap vermediği dil yaraları için doktora başvurulması önerilir. Dil yarasına iyi gelen tedavi yöntemleri şöyledir:

 • Karbonat Su Gargarası

Ağızdaki mikrobu ve iltihabı temizlemek için uygulanması tavsiye edilen karbonatlı su, dil yarasının sızını rahatlatan ve kısa sürede iyileşmesini sağlayan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Sabah ve akşam düzenli olarak uygulandığında dil yarası kısa sürede geçirmesi beklenir.

 • Sağlıklı Beslenme

Dil yarası, kimi zaman yeterli miktarda beslenmemekten kaynaklı oluştuğu içim vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin ölçülü miktarda tüketilmesi önerilir. Ağız ve dil yarasının kısa sürede geçmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

 • Şalgam Suyu

Antioksidan kaynağı olan şalgam suyu, ağızda meydana gelen mikrop ve bakterilerin temizlenmesi için kullanılması tavsiye edilir. Şalgam suyu ile yapılan gargara ağızda oluşan iltihabı temizleyerek yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

 • Adaçayı

En eski antiseptik ilaç olarak kabul edilen adaçayı, dil yarasının çabucak geçmesinde sıklıkla tercih edilebilir. Ağızın mikrop ve bakterilerden temizlenmesi, dildeki yaranın acısının dinmesi için ada çayı ile gargara yapılması önerilir. 

Dil yaralarının altında yatan herhangi hastalık yoksa 1 hafta gibi bir sürede geçmesi beklenir. Özellikle de doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde bu sürecin daha kısa süreye inmesi ve daha acısız bir şekilde geçmesi beklenir. Ancak doğal tedavi yöntemlerinin uygulanmasına rağmen 2 haftadan uzun süren dil yaraları için muhakkak doktora başvurulması gerekir.

 • Anemi

 • Diyabet

 • Romatizma

 • Bağırsak hastalıkları

 • Cilt kanseri

 • Lösemi

İlgini Çekebilir:  Prof. Dr. Gilgil romatizma hastalarını uyardı: Kelle paça tüketmeyin

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap