1. Ana Sayfa
 2. Anne Çocuk

Doğum Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru şartları nelerdir 2020

Doğum Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru şartları nelerdir 2020
dogum yardimi nasil alinir
Başvuru Şartları Nelerdir 2020

Kimi annelerin doğacak olan çocuğu için heyecanı çok önemli olmaktadır ancak günümüzde bu heyecanına engel olabilecek durumlar vardır maddi durumunun yetersizliği gibi olan durumlar nedeniyle kürtaj yaptırmak isteyen anneler vardır.

Doğum yardımı amacıyla annelere ayırt edilmeksizin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “doğum yardımı parası” alınabilmektedir. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı doğum yapacak anneler için ilk ve tek olmak üzere bir kereye mahsus olacak şekilde doğum desteği sağlamaktadır.

Bu yardım sayesinde doğacak çocuğun temel ihtiyaçları karşılanabilmektedir bu ihtiyaçlar genel olarak bakıldığında mama ihtiyacı, kıyafet ihtiyacı, sağlık ihtiyacı gibi durumlar için kullanılabilmektedir.

Doğum yardımı, gerekli şartlar sağlandığı zamanda Türk vatandaşları ve mavi kart sahiplerine verilebilmektedir aynı zamanda bu destek 15.05.2015 tarihi ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilmektedir ancak bu tarihten önce doğmuş çocuklar için doğum yardımı verilememektedir.

 • Bir annenin bu yardımı alabilmesi için başvuru yapması gereklidir.
 • Anne rahminden canlı çıkamamış bebekler için ödeme yapılmamaktadır.
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar bu yardımı alamamaktadır.
 • Kamu çalışanı olan annelerin, memurların çalışmayan eşlerin SSK’ya veya Bağkur’a bağlı olarak çalışanların ve herkesin bu haktan yararlanabilme hakkı vardır.

15.05.2015 tarihinden itibaren doğmuş bütün çocuklarınız için başvuru yapabilirsiniz

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2020 senesi için belirlemiş olduğu ücretler:

 • Birinci çocuğu doğurmuş kişiler 300 TL alabilmektedir.
 • İkinci çocuğu doğurmuş kişiler 400 TL alabilmektedir.
 • Üçüncü çocuğu doğurmuş kişilere 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Örnek verirsek bir annenin ilk kez bir bebeği olmuştur. Başvuru yaptığı vakit ilk çocuk olduğu için anne doğum yardımı olarak 300 TL alabilmektedir. İkiz bebeklerde durum daha farklı olabilmektedir. Anne bir çocuğu için 300 TL alabilmektedir 2.çocuk içinse 400 TL alabilecektir.

Yardım için başvuru yaptığınız zaman Bakanlık sizleri incelemekte ve yanıltıcı bir dilekçe ile başvuru yapmışsanız başvuru talebiniz iptal edilmektedir bu yüzden bilgileri doğru girdiğinize emin olmalısınız.

Ayrıca ayrıntılı bilgi almak isteyen kişiler için 144 veya 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.
Başvurular aşağıdaki belirtilmiş olan makamlara yapılmaktadır.

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri 
 • Sosyal Hizmet Merkezlerine  
 • Ülke dışında yaşayan Kişiler Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığı ile başvurularını yapabilir.

Doğum Yardımı için gerekli evraklar Form dilekçesi, Vukuatlı nüfus kayıt örneği (tüm aile bireylerini gösteren) bu iki evrak yeterli olacaktır.

Yeni doğum yapmış annenin Türk hükumetinin vatandaşı olmaması ve Mavi kartlı olmaması veya annenin ölmesi gibi durumlar söz konusu olduğu zaman işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılabilmektedir.

Doğum yardımı tek seferlik yardım olmaktadır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan veya doğacak her bir çocuk için bir kereye özel ödeme yapılmaktadır.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap