1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Dolar Tarihin En Yüksek Seviyesini Gördü

Dolar Tarihin En Yüksek Seviyesini Gördü

featured

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kasım ayı piyasa iştirakçileri anketi datalarını açıklamış ve 9.22 olan yıl sonu dolar-TL beklentisi ankete nazaran 9.98’e yükselmişti. Yıl sonu için öngörülen 9.98 düzeyi gün içinde görüldü ve akabinde Merkez Bankası öngörüleri münasebetiyle tenkitlere maruz kaldı. Birçok insan doların 10 lirayı göreceğini belirtti.

İçler acısı bir formda ülkemizde her insanın lisanında olan ekonomik külfetler, TL’nin başka para üniteleri karşısında kıymet kaybetmesiyle birlikte artmaya devam ediyor. “Kötü günleri geride bıraktık, artık sırada daha makus günler var” dercesine doruğa tırmanan dolar, rekorlarına rekor katarak 10 lirayı gördü.

Vedat Milor: Önemli değildim

Dolar Tarihin En Yüksek Seviyesini Gördü

Doların 10 liraya ulaşarak yeni bir rekor kırması Twitter gündeminde anında birinci sıraya yükseldi. En çok paylaşılanlardan biri ise A Haber’in 2019 yılında yaptığı haber oldu. A Haber “Dolar 10 lira olacak diyen kelamda ekonomistler, felaket tellalları nerede?” biçiminde haber yapmıştı. Vedat Milor ise geçen aylarda Twitter üzerinden yaptığı “Biraz da aldığım diplomaların hakkını vermek istiyorum. İktisat için fikrim: Doları evvel 10 liraya çıkartıp sonra 1 sıfır atmalıyız” paylaşımını alıntılayarak “Önemli değildim, arkadaşlar” paylaşımında bulundu.

“Hareketliliğin farkındayız”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bugün TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda yaptığı bütçe sunumunda “Son 2 aydır, global gelişmelerin de tesiriyle, finansal piyasalarda dalgalanmalar yaşandı. Piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde yaşanan hareketliliğin farkındayız” kelamlarına yer vermişti.

Yorum Yap

Yorum Yap