Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi

Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

+ - 0
Döviz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Döviz hesabı nedir, paralarını veya birikimlerini insanların döviz üzerinden değerlendirmesidir. Bunun üzerinden değerlendirmek isteyenlerin kullanacağı bir mevduat türüdür. Döviz hesabı ülkemizde daha çok Dolar veya Euro cinsinden tercih ediliyor. Bunlar üzerinden insanlar birikimlerini daha da katlayabiliyor.
Döviz hesabı da diğer mevduatlara benzemektedir. Diğer mevduatlar gibi vadeli veya vadesiz şekilde tercih edilebilir. Döviz hesabının kullanımı da diğer mevduatların kullanımına benziyor. Hatta hemen hemen hiç fark yoktur diyebiliriz. TL mevduatlarında tek fark olarak döviz işlemleridir. Yani işlem için döviz bulundurma özelliği olan ATM’lerden faydalanılması gerekiyor.
Birikimine birikim katmak veya ayrıca birikim yapmak iç nisanlar döviz hesabı açmak gibi alternatifler değerlendiriyor. Döviz hesabı üzerinden de kurlar ile böyle bir şey mümkündür.

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabını öğrendiğimize göre gelelim döviz hesabının açılışına. Döviz hesabı nasıl açılır? ve neler gereklidir?
Eğer döviz hesabı açmak istediğiniz bankanın sabit müşterisiyseniz;
 • Bankanın şubesine gitmelisiniz,
 • Bankanın mobil uygulamasından veya İnternet bankacılığı üzerinden yapmalısınız.
2 çeşit alternatif bulunuyor. Hangisini tercih ederseniz, onun üzerinden döviz hesabınızı açabilirsiniz. Ancak bankanın eğer müşterisi değilseniz, öncelikle bankadan hesap açmanız gereklidir. Bunun içinde şubeye kesinlikle gitmelisiniz.

Vadesiz Döviz Hesabı

Vadesiz döviz hesabı daha çok döviz üzerinden mali işlerin yapılmasıdır. Yani mali işlerin veya alım- satım işlerini sıklıkla gerçekleştiren kişiler için uygundur. Ayrıca faiz kazancı tercih etmeyen yani bunu birikimlerinde değerlendirmek isteyen kişiler için vadesiz döviz hesabı daha uygundur.
Döviz Hesabı

Vadeli Döviz Hesabı

Vadeli döviz hesabı, birikimlerinizin hem piyasa üzerinde hem de belirlenen faiz oranları üzerinden kazançlı işlemler yapmanıza yarıyor. Dolar veya Euro üzerinden yatırılan tüm paralar, belirli bir süre kadar hesaplarda tutularak verilen faiz üzerinden kazançlar sağlanır. Vadeli döviz hesabı açabilmek için bazı bankalarda minimum tutarlar bulunuyor. Ancak bazı bankalardan ise istenilen miktar üzerinden döviz hesabı açılabilir.

Döviz Hesabı Açan Bankalar

Döviz hesabı hemen hemen birçok banka üzerinden açılabiliyor.
Bunlara dâhil olan bankalar şu şekildedir;
 • Garanti Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • Kuveyt Türk,
 • Enpara,
 • ING,
Birikimi garantilemek adına mutlaka değerlendirilmesi gereken bir mevduat türüdür.

Yorum Yap

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.