1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. DRAM üretiminde kötü haber: Sevkiyatlar gecikiyor

DRAM üretiminde kötü haber: Sevkiyatlar gecikiyor

featured

Geçtiğimiz hafta artan koronavirüs vakaları nedeniyle Çin Xian bölgesinin sert kapanma tedbirlerine yöneldiği ve burada NAND üretimi yapan Samsung’un da acil durum moduna geçtiği haberleri gündeme gelmişti. DRAM üretiminde de sıkıntılar var. 

DRAM sevkiyatları gecikiyor

Xian bölgesinde Samsung NAND üretiminin önemli bir kısmı gerçekleşiyor. Ayrıca bölgede Micron da DRAM montaj ve test süreçlerini gerçekleştiren tesislere sahip. Kapanma tedbirleri neticesinde çalışan sayıları azalan firma sevkiyatlarda gecikme olacağını düşünüyor zira stoktaki yonga plakalarının testlerinde gecikme yaşanmaya başladı. 

Bu noktada Çin’in kısıtlamaları ne kadar sürdüreceği öne çıkıyor. Beklentilerin üzerine çıkan süreler hem NAND hem de DRAM tarafında fiyatların artmasına neden olabilir. Micron şimdilik müşteri taleplerini karşılayabildiklerini ancak süre uzarsa ciddi sıkıntılar olabileceğini belirtiyor. Dünya genelinde Omicron vaka sayıları rekor kırdığı için kapanma tedbirlerinin de bir süre daha devam edeceğini söylemek kehanet olmaz. 

Talebin kısa vadede azalacağı tahmin edilmediği için firmaların üretim hatlarını kısıtlamaların hafif olduğu başka ülkelere kaydırma veya üçüncü taraf üreticilere yönelerek tedarik sağlama seçenekleri de var. Bunların hangisi veya hangileri devreye girebilir merak konusu. 

İçeriği Kaynağından oku: Haber7

Not : Bu içerik Haber7 internet sitesinden, bilgireis.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı içerik kaynaklarıdır. İçerikle ilgili her tür şikayetinizi admin@bilgireis.com adresimize gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap