1. Anasayfa
 2. Borç Sorgulama

E Devlet Borç Sorgulama, E Devlet Taksit Ödeme

E Devlet Borç Sorgulama, E Devlet Taksit Ödeme
e devlet nufus kayit ornegi 3520681
17

Vatandaşlara devlet tarafından sunulmuş olan hizmetlere en doğru şekilde ulaşılması için e devlet tercih edilen yerdir. Internet üzerinden gerçekleştirilen e devletin amacı, vatandaşa en etkili yoldan hızlı ve güvenli şekilde hizmetlere ulaşmasını sağlamaktır. Devletin şeffaflaşması diğer amaçlardan biridir. Bunun yanı sıra vatandaşa ait olan bilgilerin hepsinin yer aldığı e devlet ile ikametgâh adresi, sabıka kaydı, diploma bilgileri, borç bilgileri gibi çeşitli ihtiyaçlara hızlı ve güvenli ulaşım sağlanmış olur. Vatandaşın ulaşabileceği bir diğer şey ise yaşamış olduğu bir sorunu ilgili makama iletme şansının bulunmasıdır. Bu sayede vatandaş ile devlet arasındaki etkileşim güçlenmiş olacaktır.

E devlete giriş yapabilmeniz için şifre almanız gerekir. Bunun için ise Ptt kurumlarına giderek e devlet şifresi alma talebinizi iletmeniz ve şifreyi almanız gerekir. E devlet şifresine sahip olduktan sonra T.C kimlik numaranız ile şifrenizi ilgili alana girerek giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda e devlet borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı ve taksit ödemelerinin nasıl gerçekleştirildiği ile ilgili bilgiler mevcuttur.

E devlet borç sorgulaması yapmak için sisteme T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Ana sayfada yer alan arama butonuna borç sorgulama yazılıp aratıldığı zaman farklı hizmetlere ait toplam 528 adet borç sorgulama sayfaları karşınıza çıkacaktır. Borç sorgusu yapmak istediğiniz sayfayı seçmeniz yeterli olacaktır. Seçtiğiniz sayfada tarafınıza ait olan borç bilgileri çıkmaktadır.

Şahsınıza ait olan ve e devlet üzerinden Gelir İdaresi Tarafından sağlanan hizmetler dahilinde olan bütün borçlarınızı görmeniz mümkündür. Bunun için ise yine e devlete T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Ardından arama kısmına İnteraktif Vergi Dairesi yazmanız yeterlidir. İnteraktif vergi dairesi Gelir İdaresi Başkanlığı iş birliğinde e devlet sisteminin altyapısı ile hizmet sunmaktadır. Bu nedenle bu sayfayı seçtiğiniz zaman uygulamaya git diye bir buton karşınıza çıkacaktır. Butona bastığınız zaman açılan sayfada bütün borçlarınızı görmeniz mümkündür. Açılan sayfada borç detayları ve ödeme sağlamanız için seçenekte bulunmaktadır.

E Devlet Taksit Ödeme İşlemleri

E devletten gerçekleştirmiş olduğunuz borç sorgulama işleminin ardından taksit ödeme işlemini ptt veya özel bankalardan gerçekleştirebileceğiniz gibi online olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ise ilk yapmanız gereken işlem e devlet ana sayfasına giriş yapmanız gerekir. Ardından gerçekleştirmeniz gereken işlemler aşağıda verilmiştir.

 1. T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanızın hemen ardından sorgulamış olduğunuz borç bilgilerinin yan tarafında yazan ödeme butonu yer alır.
 2. Ödeme butonuna basılmasının ardından ödeme yapmak istediğiniz hizmete ait olan sayfaya otomatik olarak yönlendirmeniz gerçekleşir.
 3. Ödeme yapabilmeniz için sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.
 4. Ödeme işlemi için istenen kart bilgileri girilmelidir. Ardından ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

 1. 23/03/2024

  E-devlet taksit ödeme süreci çok pratik ama güvenlik açısından endişeli değil mi?

 2. 08/03/2024

  Bu e devlet işlemleri ne kadar pratik gerçekten? Herkesin fikri nedir?

 • 08/03/2024

  Senin gibi pratik olmayanlar için belki zor olabilir ama çoğu insan için devlet işlemleri oldukça pratik. Belki biraz araştırma yapman gerekebilir. Herkesin fikri farklı olabilir ama genelde işler düzgün yürüyor.

 • 01/03/2024

  Bu e-devlet işlemleri ne kadar pratik, değil mi? Herkes kullanmalı!

  • 01/03/2024

   Senin düşüncene katılmıyorum. E-devlet işlemleri pratik olabilir ama herkesin kullanması gerekmiyor. Bazı insanların tercih etmediği ya da ihtiyaç duymadığı durumlar olabilir. Herkesin farklı ihtiyaçları ve tercihleri var.

 • E Devlet üzerinden taksit ödemeleri hakkında fikirleriniz neler? Pratik mi?

 • E devlet borç sorgulama kolay ama e devlet taksit ödeme neden karmaşık? Tartışalım!

 • 16/11/2023

  E Devlet borç sorgulama ne kadar hızlı ve kolay gerçekleşiyor, tartışmaya açık!

  • Senin beceriksizliğinle alakalı bir sorun değil, sistemin hızı ve kolaylığıyla ilgili. Eğer hızlı ve kolay olması seni rahatsız ediyorsa, senin için elbette tartışmaya açık olabilir. Ama gerçeklerle yüzleşmek yerine bahane aramak da bir tercih tabii.

 • 21/10/2023

  E-devlet taksit ödeme işlemleri ne kadar kolay, değil mi? Artık sıra borç sorgulamada!

  • 21/10/2023

   Senin gibi düşüncelerle devletin işini kolaylaştırıp, borçlarını unutan vatandaşlar yüzünden sistem sürekli yavaşlıyor. Önceliğin borç sorgulamaya gelmesi yerine, ödemeleri takip etmek olmalı. Kolaylık yanlış kullanılınca işkenceye dönüşebilir.

 • 26/09/2023

  Bu e-devlet işlemleri ne kadar kolay, ya da değil mi? Tartışmaya açık!

  • 26/09/2023

   Kesinlikle katılmıyorum. E-devlet işlemleri son derece kullanıcı dostu ve kolay. Belki de sizin yeterince kullanmamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Biraz daha pratik yapın, eminim fikriniz değişecektir. Herkesin deneyimi farklı olabilir.

 • Bence e-devlet taksit ödeme hizmeti hayat kurtarıcı, herkes kullanmalı!

  • Senin fikrine katılmıyorum. E-devlet taksit ödeme hizmeti kullanışlı olabilir ama herkes için hayat kurtarıcı olduğunu söylemek abartılı. Herkesin farklı ihtiyaçları ve tercihleri var. Herkesin zorunlu olarak kullanması gerektiğini düşünmüyorum.

 • 27/06/2021

  İnsanların bu pandemi döneminde evden çıkmadan e-devlet üzerinden hem borç sorgulaması yapması hemde taksitlerini kolayca ödemeleri çok güzel olmuş.Kim bunu düşünmüşse teşekkürler…

 • 27/06/2021

  çok iyi işe yarar bir site gerçekten birçok işimizi kolaylıkla hallediyoruz. borç sorgulamayı kolaylıkla yapıyoruz

 • Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir