1. Anasayfa
  2. Borç Sorgulama

E Devlet Borç Sorgulama, E Devlet Taksit Ödeme

E Devlet Borç Sorgulama,  E Devlet Taksit Ödeme
e devlet nufus kayit ornegi 3520681

Vatandaşlara devlet tarafından sunulmuş olan hizmetlere en doğru şekilde ulaşılması için e devlet tercih edilen yerdir. Internet üzerinden gerçekleştirilen e devletin amacı, vatandaşa en etkili yoldan hızlı ve güvenli şekilde hizmetlere ulaşmasını sağlamaktır. Devletin şeffaflaşması diğer amaçlardan biridir. Bunun yanı sıra vatandaşa ait olan bilgilerin hepsinin yer aldığı e devlet ile ikametgâh adresi, sabıka kaydı, diploma bilgileri, borç bilgileri gibi çeşitli ihtiyaçlara hızlı ve güvenli ulaşım sağlanmış olur. Vatandaşın ulaşabileceği bir diğer şey ise yaşamış olduğu bir sorunu ilgili makama iletme şansının bulunmasıdır. Bu sayede vatandaş ile devlet arasındaki etkileşim güçlenmiş olacaktır.

E devlete giriş yapabilmeniz için şifre almanız gerekir. Bunun için ise Ptt kurumlarına giderek e devlet şifresi alma talebinizi iletmeniz ve şifreyi almanız gerekir. E devlet şifresine sahip olduktan sonra T.C kimlik numaranız ile şifrenizi ilgili alana girerek giriş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda e devlet borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığı ve taksit ödemelerinin nasıl gerçekleştirildiği ile ilgili bilgiler mevcuttur.

E devlet borç sorgulaması yapmak için sisteme T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Ana sayfada yer alan arama butonuna borç sorgulama yazılıp aratıldığı zaman farklı hizmetlere ait toplam 528 adet borç sorgulama sayfaları karşınıza çıkacaktır. Borç sorgusu yapmak istediğiniz sayfayı seçmeniz yeterli olacaktır. Seçtiğiniz sayfada tarafınıza ait olan borç bilgileri çıkmaktadır.

Şahsınıza ait olan ve e devlet üzerinden Gelir İdaresi Tarafından sağlanan hizmetler dahilinde olan bütün borçlarınızı görmeniz mümkündür. Bunun için ise yine e devlete T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Ardından arama kısmına İnteraktif Vergi Dairesi yazmanız yeterlidir. İnteraktif vergi dairesi Gelir İdaresi Başkanlığı iş birliğinde e devlet sisteminin altyapısı ile hizmet sunmaktadır. Bu nedenle bu sayfayı seçtiğiniz zaman uygulamaya git diye bir buton karşınıza çıkacaktır. Butona bastığınız zaman açılan sayfada bütün borçlarınızı görmeniz mümkündür. Açılan sayfada borç detayları ve ödeme sağlamanız için seçenekte bulunmaktadır.

E Devlet Taksit Ödeme İşlemleri

E devletten gerçekleştirmiş olduğunuz borç sorgulama işleminin ardından taksit ödeme işlemini ptt veya özel bankalardan gerçekleştirebileceğiniz gibi online olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için ise ilk yapmanız gereken işlem e devlet ana sayfasına giriş yapmanız gerekir. Ardından gerçekleştirmeniz gereken işlemler aşağıda verilmiştir.

  1. T.C kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanızın hemen ardından sorgulamış olduğunuz borç bilgilerinin yan tarafında yazan ödeme butonu yer alır.
  2. Ödeme butonuna basılmasının ardından ödeme yapmak istediğiniz hizmete ait olan sayfaya otomatik olarak yönlendirmeniz gerçekleşir.
  3. Ödeme yapabilmeniz için sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.
  4. Ödeme işlemi için istenen kart bilgileri girilmelidir. Ardından ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Paylaş