1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet

e Devlet ile Hizmetlere Erişim Çok Kolay

e Devlet ile Hizmetlere Erişim Çok Kolay
edevlet ile hizmetlere erisim cok kolay
E Devlet Ile Hizmetlere Erişim Çok Kolay
Hizmetlere Erişim Çok Kolay

 
Her bilgiye erişimin kolayca sağlandığı bir devirde yaşıyoruz. Oturulan yerden elde edilmek istenen bilgi, arama motorlarında aranıyor ve bir tıkla karşımızda beliriyor. Hayatın bu denli kolaylaştığı bu yüzyılda, fırsatlar fazlalaştı. Gün geçtikçe kolaylaşan hayat neticesinde bilgi düzeylerinde de artış görülmesi muhtemel.

İnternet Devri

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, bu durumu avantaja çeviren bireyler olmaktan çıktı. Kurumlar da teknoloji ile nasıl ilerleme kaydedebilirim düşüncesine yöneldi. Haklı sebepleri olan kurumlar, iş yüklerini de hafiflettiler böylelikle. Şüphesiz iş yükünü hafifleten kurumlardan bazıları, kamu kurumları oldu. İnsanlara sunulan e devlet hizmeti ile hem kendi yüklerini hafiflettiler, hem de kişilerin yüklerini.

Sunulan Hizmetler 

İnternet sayesinde ulaşılabilen hizmetlerden birkaçı, borç ve ödemelerdir. E devlet vasıtası ile sorgulama yaptıktan, bütün dokümanlara ulaşabiliriz. Peki sorgulama nasıl yapılır ? Öncelikle hizmetten yararlanabilmek için, bir şifreye ihtiyacımız var. Şifreyi de kolayca ptt müdürlüklerinden alabiliriz. Ptt gişe yetkilisinden 2-3 lira karşılığında şifre temin edilebilir. Böylelikle bütün bilgilere kolayca erişim sağlanabilir. Şifre alındıktan sonra, arama motoruna e devlet yazmak yeterli olacaktır. Karşımıza çıkan e devlet sitesine girip, kimlik numaramızı ve şifremizi yazdıktan sonra bütün bilgilere erişim sağlanacaktır.

Örneğin soy ağacı sorgulamak istiyorsunuz. Bu bilgiye kolayca ulaşabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesinde beliren, – size nasıl yardımcı olabilirim – kutucuğuna aranılan bilgiyi yazabilirsiniz. Soy ağacı sorgulama yazınca karşınıza çıkacaktır. Tıklama yaptığınız an, soy ağacınızı en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz.
İnternet üzerinden emlak vergisi ödemek istiyor, dava dosyanızı araştırmak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken, sağ üst köşede bulunan kutucuğu doldurmaktır. Bundan başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın, kolayca dokümanlara ulaşabilirsiniz.

Borç Sorgulama

Yukarıda bahsedilen yöntemler aynen geçerli olacaktır. Önemli olan kimlik numaranızı ve şifrenizi doğru girmeniz. Sonrasında her şey sırasıyla gözler önüne serilecektir. Yine borç için sağ üstteki kutucuğu kullanabilirsiniz. Plakadan araç borcu sorgulama yazıp, çıkan kutucuğa tıklayıp, bilgilerinizi girebilirsiniz. Sonunda ulaşılmak istenen hedefe ulaşabilirsiniz. Bilgiler girildikten sonra ödeme işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Her şey bu kadar kolay.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap