1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Kredi Sorgulama İşlemi

E-Devlet Kredi Sorgulama İşlemi
0

Bilinmesi gereken önemli bir konu, e-devlet kredi sorgulama işlemi yapılır mı, konusudur. Farklı durumlara bağlı olarak kredi sorgulama işlemini e-devlet üzerinden yapmak isteyen bireyler; bu durumun mümkün olup olmadığını, işlemin yapılması için nelerin gerekli olduğunu, hangi durumlarda yapılması gerektiğini ve nasıl yapılması gerektiğini bilmelidirler.

E-Devlet Üzerinden Kredi Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?

Farklı işlemlerin e-devlet üzerinden yapılabildiği gerçeği, her geçen gün birçok insan tarafından keşfedilen bir konudur. Bu duruma benzer olarak, kredi sorgulama işlemleri de e-devlet üzerinden yapılan bir işlemdir. Ancak her isteyen insan için geçerli olan bir durum değildir. Gerekenlerin temin edilmesi ve işlemlerin sağlanması için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu durumlar sonucunda e-devlet üzerinden kredi sorgulama işlemi yapılabilir.

E-Devlet Kredi Sorgulamak İçin Neler Gerekir?

E-devlet üzerinden kredi sorgulamak için temin edilmesi gerekenler vardır. İlk olarak bireylerin PTT şubelerine gitmeleri ve e-devlet şifreleri almaları gerekir. Bu şifreler yardımıyla sisteme giriş yapılabilir. Ancak; e-devlet şifresi almak için ve kredi hesabının mevcut olması için, bireylerin on sekiz yaşını doldurmuş, yetişkin olarak kabul edilen bireyler olmaları gerekir.

Bu şartların sağlanmasının ardından; sisteme giriş için kullanıma uygun olan bir cihaz ve bağlantı için de internet bağlantısının temin edilmesi gerekir. Belirtilen gerekenlerden herhangi birinin olmaması halinde, e-devlet kredi sorgulama işlemi yapılamaz.

e-devlet-kredi-sorgulama-islemi-4351027

E-Devlet Kredi Sorgulama İşlemi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

E-devlet üzerinden kredi sorgusu yapmak isteyen bireyler, bu işlemi e-devlet üzerinden yapmak için bazı durumlara ihtiyaç duyabilir. E-devlet üzerinden kredi sorgusu yapmak için; bireylerin evden çıkma durumunun olmaması, işlem için kolaylık istiyor olmaları, her gün ve her vakitte sorgulama yapmaya uygun olması nedenleri yeterli olabilir. Ortaya çıkan farklı durumlara bağlı olarak da bu işlem oldukça önemli olabilir.

E-Devlet Kredi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet kredi sorgulama işlemlerini yapmak için, ilk olarak gerekenlerin temin edilmesi ve uygun şartların sağlanması gerekir. Bireyler e-devlet şifrelerini ve kendi sistemlerini kullanarak, yalnızca kendi kredi hesaplarını sorgulayabilir. Bir ailede, aile üyeleri de dahil olmak üzere, hiçbir insan farklı bir kişinin kredi hesabını sorgulayamaz. Bu durumlar bilinmeli ve sorgulama işleminin adımlarına uyulmalıdır.

Sorgulama yapmak için izlenmesi gereken adımlar:

 1. İlk olarak internet bağlantısı olan cihaz üzerinden, e-devlet sayfasının açılması sağlanır.
 2. Bu sayfa üzerine, kimlik numarası ve e-devlet şifresi istenen şekilde yerleştirilir.
 3. Sistemin açılması sağlanır ve bireyin kendisine ait olan sayfanın görüntülenmesi sağlanır.
 4. Kişinin adının yazdığı alanın altında arama kısmı vardır ve bu alana giriş yapılır.
 5. ‘kredi sorgulama’ yazılarak giriş yapılır ve bir süre beklenir.
 6. Sistem üzerinde mevcut olan ve içerisinde ‘kredi’ ve ‘sorgu’ olan tüm sonuçların görüntülendiği gözlemlenir. Bu veriler içerisinden, kişinin kayıtlı olduğu bankanın sorgu sonucu açılır.
 7. Sayfa üzerinde, kişi için gerekli olan bilgiler vardır. Bu bilgiler isteğe bağlı olarak ya sadece kontrol edilir ya da indirme işlemi yapılarak çıktı olarak alınır.

Bu gibi aşamalar sonucunda, e-devlet üzerinden kredi sorgulama işlemleri yapılmış olur.

Kredi sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılacakken, ortaya olağanüstü bir sorun çıksa dahi başka birisi adına işlem yapılması yasaklanmıştır. Böyle bir işlemin gerçekleştirilmesi durumunda; işlemin tespit edilmesi, bu konu üzerine şikayet alınması halinde çeşitli yaptırımlar vardır. Bu yaptırımlar cezai anlamda olup, kişilerin etkilenmemesi adına gerekenleri yapmaları ve yanlış olan durumlara girilmemesi gerekir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir