1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet

E Devlet Nasıl Kullanılır? Sgk Tescil Ve Hizmet Dökümü Öğrenme

E Devlet Nasıl Kullanılır? Sgk Tescil Ve Hizmet Dökümü Öğrenme
edevlet ile hizmetlere erisim cok kolay
E Devlet Nasıl Kullanılır? Sgk Tescil Ve Hizmet Dökümü Öğrenme
E Devlet Nasıl Kullanılır? Sgk Tescil Ve Hizmet Dökümü Öğrenme

 
Günümüzde gerek insan nüfusunun artması, gerekse devlete olan fatura vb. gider kalemlerinin ve bilgi ihtiyacının artması sonucu kamu hizmet dairelerinde saatlerce kuyruk beklenilmektedir. Neredeyse sıra beklenilmeyen bir devlet kurumu kalmamıştır.

 Kamu hizmet binalarında yapılan işlemlerin çoğunun elektronik ortamda yapılabilmesi adına devlet tarafından bir site kurulmuştur. Bu siteyi kullanarak saatlerce sıra beklemeksizin oturduğunuz yerden işlemlerinizi halledebilirsiniz.

 Kullanmaya Başlamak

 Devletin elektronik ortamdan e devlet  adı altında sunduğu hizmetleri kullanmaya hemen başlayabilirsiniz. Öncelikle en yakın PTT binasına giderek şifre almanız gerekmektedir. Aldığınız bu şifre ile ilk giriş işleminizi yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz istenecektir. Sisteme telefon numaranızı kayıt ettiğiniz taktirde olası muhtemel şifre unutma durumunda PTT binasına gitmenize gerek kalmaksızın, sisteme tanıttığınız telefon numarası aracılığıyla yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

 Nasıl Kullanılır?

 E- Devlet’ giriş yapmanızın ardından karşınıza çıkan ekranda arama motoru çıkacaktır. Buraya yapmak istediğiniz işlemi yazarak sistem üzerinden yapılması muhtemel bütün sorgulamaları yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak istediğiniz kelimenin en az üç kelimesini yazdığınızda size bir ve ya birkaç öneri sunacaktır. Sunulan önerilerden yapmak istediğinizi seçerek işleme devam edebilirsiniz.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

 Bu platform üzerinden SGK bilgilerinize de ulaşabilirsiniz. Peki bu işlem nasıl yapılır? Yapmanız gereken sadece sisteme giriş yaptığınız da karşınıza çıkan ekrandaki arama kısmına bu işlemin adını yazmaktır. Arama kısmında çıkan bu işleme tıkladığınızda birkaç saniye içinde (tabi bu sitenin yoğunluğuna göre bir kaç dakika da alabilir) karşınıza çıkacaktır. SGK bilgileriniz, ilk işe giriş tarihiniz gibi ihtiyacınız olan bütün bilgilere ulaşmanızı buradan sağlayabilirsiniz.

 Sisteme ilk girişi yapmanızın ardından bir kaç kullanımdan sonra en çok kullanılanlar adı altında, sık kullandığınız hizmetlerin bir kısmı karşınıza çıkacaktır. Buradan seçiminizi yaparak da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap