1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet
  3. E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama

E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama

e devlet tahsis numarasi sorgulama
E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama

Emekliliğe gün sayan vatandaşlar ve yeni emekli olmuş vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama oluyor. Bu konu için İnternet üzerinden araştırmalar yapan birçok vatandaş var. Ayrıca bu numaranın ne işe yaradığı ve İnternet üzerinden sorgulamanın nasıl yapılacağı da merak konusu oluyor.
Son zamanlarda korona virüs salgınının baş göstermesi ile birlikte Ramazan ikramiyeleri öne çekilmişti. Yapılan açıklamalarda ise vatandaşların tahsis numarasına göre ikramiyelerinin 7- 11 Nisan tarihleri arasında ödeneceği bilgisi verilmişti. Bu nedenle tahsis numarası hakkında bilgisi olmayan vatandaşlar öğrenmek amaçlı aramaya koyuldu.

Tahsis Numarası Nedir?

Tahsis numarası, emekli olmuş ve maaşı bağlanmış vatandaşlar için takibi kolaylaştırmak adına Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği numaradır. Böylelikle emekli vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen emekli tahsis numarasını öğrenerek son rakamına göre hangi gün maaş alabileceğini anlayabilir. Tahsis numarası öğrenme işlemi ise e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.
E-Devlet Tahsis Numarası Sorgulama

Tahsis Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılabilecek konuma gelinmelidir. Bunun için e-devlet sistemine kimlik doğrulama yapılmaktadır. Daha önce e-devlet sistemine giriş yapmamış vatandaşların en yakın PTT şubesinden şifre almaları gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından e-devlet sistemine kimlik numarası ve verilen şifre ile giriş yapılacaktır.
Sosyal Güvenlik Kurumu menüsünden bulunan işlemler kısmından evrak takibi ya da evrak sorgulaması yaparak tahsis numarası öğrenilebilecektir.
Tahsis numarasının öğrenmenin bir diğer yolu ise Sosyal Güvenlik Kurumu resmi İnternet sitesi aracılığıyla olmaktadır. Evrak arama bölümü sayesinden yine tahsis numarası sorgulatabilir.

SSK Emeklilerinin Maaş Alma Tarihleri

4A SSK kapsamında emekli olan vatandaşların tahsis numarasının son rakamına göre maaşını alabileceği tarihler şöyledir;
          Son rakam 9 ise ayın 17 sinde
          Son rakamı 7 ise ayın 18 inde
          Son rakamı 5 ise ayın 19 unda
          Son rakamı 3 ise ayın 20 sinde
          Son rakamı 1 ise ayın 21 inde
          Son rakamı 8 ise 22 sinde
          Son rakamı 6 ise 23 ünde
          Son rakamı 4 ise 24 ünde
Ayrıca maaş ödeme tarihleri Bağkur, SSK yada emekli sandığı için farklılık gösterebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap