1. Ana Sayfa
  2. Borç Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Firmalara Ait Fatura Borç Sorgulama Ve Ödeme

E-Devlet Üzerinden Firmalara Ait Fatura Borç Sorgulama Ve Ödeme
img 6120198217f58
E-Devlet Üzerinden Firmalara Ait Fatura Borç Sorgulama Ve Ödeme

E-Devlet Üzerinden Firmalara Ait Fatura Borç Sorgulama Ve Ödeme

 
Belediyelerin su ve kanalizasyon müdürlükleri ile birlikte elektrik ve doğalgaz gibi enerji dağıtım firmaları ile imzalanan protokoller çerçevesinde aboneler birçok ilde elektrik, su ve doğalgaz faturaları e devlet üzerinden sorgulayabilir ve ödeyebilirler. Başlıklar halinde e devlet üzerinden sorgulama nasıl yapılır ve ödeme işlemi nasıl gerçekleştirilir anlatılmaktadır.

E Devlet Üzerinden Fatura Borcu Sorgulama

Elektrik, su ve doğalgaz aboneleri bulundukları illerde sözleşme üzerinden anlaşma imzalamış oldukları firmalara ait faturalarını e devlet üzerinden sorgulama yapabilirler. Bu işlemi gerçekleştirmek için abonelerin ilk olarak e devlet üzerinden kimlik doğrulamasını yaparak sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

Gelen ekran üzerinden açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan arama bölümünden, abonelerin hizmet aldığı firmanın tam adı girilerek arama yapılır ve arama sonuçları içerisinde “E-Hizmet” olarak belirtilen ” Fatura Borcu Sorgulama” sekmesine tıklanır. Gelecek ekran üzerinden güncel ve geçmiş borçlar sorgulanabilir.

E Devlet Fatura Borcu Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır

Borç sorgulama ekranı üzerinden açılan sayfada, borcu sorgulanmış olan firmanın e devlet üzerinde bulunan ödeme platformları ile anlaşması bulunması durumunda aboneler e devlet üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığı ile dönem borçlarını ödeyebilirler. Borç ödeme işlemi, diğer e ödeme yöntemlerinde olduğu gibi güvenlik aşaması ve telefon şifre onaylanması ile tamamlanmaktadır. Aboneler e devlet sistemine kendi TC kimlik numaraları ile giriş sağladıkları için e devlet üzerinden kendileri üzerine hazırlanmamış olan faturaları sorgulayamaz ve ödeyemezler.

Abone Olunan Firmanın E Devlet’te Olmaması

Ülke genelinde birçok dağıtım firması ve belediyelerin üstlendiği su dağıtım işlemleri e devlet üzerinden fatura sorgulama ve ödeme imkanı sunmasına karşın halen daha sisteme dahil olmamış enerji ve su dağıtım müdürlükleri bulunmaktadır. Bu durumda aboneler, e devlet dışında bir yöntem kullanarak fatura sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yazar Hakkında

Bilgireis.com kurucusu.

Yorum Yap