1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Üzerinden Kredi Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Üzerinden Kredi Nasıl Sorgulanır?
1

Çeşitli nedenlere bağlı olarak sokağa çıkılamadığı zamanlarda, e-devlet üzerinden kredi nasıl sorgulanır? sorusu sıklıkla sorulur. Bu soruya yanıt alırken, kredinin e-devlet üzerinden sorgulanıp sorgulanamayacağı, sorgulanıyorsa nelere ihtiyaç duyulduğu ve nasıl yapılması gerektiği, gibi sorulara da yanıt almak gerekir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Sorgulanabilir mi?

Gelişen imkanlara bağlı olarak, kişiye bağlı olan her kaydın e-devlet üzerinde bulunma durumu ortaya çıkmıştır. Kişilere bağlı olan bilgilerden önemli bir tanesi de, kredi bilgileridir. Bu bilgilerin e-devlet üzerinden sorgulanması mümkündür. Gerekli olan ihtiyaçların temin edilmesi ve yapım aşamaları izlenerek sonuca varılması gerekir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Sorgulamak İçin Neler Gerekir?

E-devlet üzerinden kredi sorgulamak için, farklı alanlara yönelik gereksinimler vardır.

Bu gereksinimler:

 1. PTT şubelerinden alınacak olan e-devlet şifresi
 2. İşlem yapmak için uygun olan bir cihaz
 3. Bağlantı sağlamak için internet

Gibi temel gereksinimler vardır.

Gereksinimlerin yerine getirilmesi kadar önemli olan bir diğer kısım da, işlemin nasıl sağlanacağı konusudur. İşlemin yapılma aşamaları öğrenilerek uyarlanması gerekir.

e-devlet-uzerinden-kredi-nasil-sorgulanir-8544554

E-Devlet Üzerinden Kredi Sorgulama Yapımı

İlk olarak e-devlet şifresi kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekir. Kişiye özel olan sayfa açıldıktan sonra, üst kısımdaki arama alanına giriş yapılır. Bu kısma ‘kredi sorgulama’ yazılır ve arama alanına girilir. Daha sonra ortaya çıkacak olan sayfalara bakılır. Hangi kredilere başvuru yapıldığı, e-devlet üzerinden hangi kredilerin sorgulanabileceği gibi dökümler ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra, bireyler kendilerini ilgilendiren kredi kısmına giriş yapar ve bilgi sayfası görülür. Bu sayfada gerekli alanların doldurulması gerekir.

Kişinin adres bilgileri, kimlik numarası ve kredi ile alakalı olan bilgiler eksiksiz olarak doldurulur. Bu işlem de tamamlandığında, sayfanın en alt kısmında ‘sorgula’ alanı görülür. Buraya giriş yapılarak beklenir. Kısa bir süre sonra sonuç gözükecektir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Sorgulama Ne Kadar Sürede Yapılır?

E-devlet üzerinden kredi sorgulama işlemleri, bankada yapılan kredi sorgulama işlemelerine oranla daha kısa sürer. E-devlet şifresi alma, sitem giriş yapma ve sonuç bekleme süreleri olarak; toplamda bir saat ile bir gün arasında değişik zaman gösterir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. E-devlet üzerinden kredi sorgulamak güvenli mi? Güvenlik konusunda düşünceleriniz neler? Tartışalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir