1. Ana Sayfa
  2. E-Devlet
  3. E-Devlet Üzerinden Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

e devlet uzerinden maske basvurusu nasil yapilir
E-Devlet Üzerinden Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternette e-devlet üzerinden maske başvurusu nasıl yapılır? soruları sık sık soruluyor. Covid-19 salgınından dolayı maske takmak zorunlu hale geldi. Artık marketlerde, hastanelerde ve eczane vb. yerlerde maske takılması gerekiyor. Maske satışları da devlet tarafından yasaklandığı için devlet vatandaşlara ücretsiz maske gönderiyor. Maske dağıtımı ilk önce PTT’nin sitesinden alınmıştı ancak sitenin fazla talebi kaldıramaması nedeniyle maske başvuruları e-devlet üzerinden alınmaya başlandı. E-devlet başvurusunu yapmanız içinse bazı adımları tamamlamanız gerekiyor.

E-Devlet Üzerinden Maske Siparişi Adımları

E-devletten maske alabilmeniz için birkaç bilgi girmeniz yeterli oluyor. Bu bilgiler:
          İsim, soy isim,
          TC kimlik numarası,
          GSM numarası,
          İl – ilçe – mahalle – cadde – sokak – adres bilgileridir.
Bu bilgileri ilgili ekrana girmenizin ardından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuzun ardından en kısa süre içerisinde maskeler adresinize ulaştırılıyor.
E-Devlet Üzerinden Maske Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her Aile Bireyi Başvuru Yapacak mı?

Maskeleri e-devlet üzerinden sipariş verebilmeniz için öncelikle e-devlet sayfasına girin. Ana sayfada maske siparişi ibaresini göreceksiniz. Buna tıkladığınızda otomatik olarak maske siparişi verebileceğiniz sayfa açılacak. Sayfaya ilgili kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Ancak bu siparişi her aile bireyinin tek tek vermesi gerekmiyor.
Sipariş vereceğiniz ekranda her aile bireyinin kimlik numarası ve doğum yılını girdiğinizde tek sayfadan sipariş verebiliyorsunuz. Tüm bilgileri girmenizin ardından en altta sizin robot olmadığınızı doğrulamak için bir de matematiksel işlem bulunuyor. Bu kolay işlemin cevabını ilgili kutucuğa girin ve sipariş vere tıklayın. Maske siparişinizi bu şekilde birkaç dakika içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Yaş Sınırı ve Eczanelerden Maske Temini

E-devletten vereceğiniz maske siparişlerinden 20 yaşın altında olanlar ve 65 yaşın üzerinde olanlar yararlanamıyor. Zaten hali hazırda bu yaş grubunda olanların sokağa çıkmaları yasak olduğu için bu yaştakilere maske gönderimi yapılmıyor. Ayrıca hükümet tarafından başlatılan yeni uygulama sayesinde artık sipariş verip beklemenize de gerek yok. Bakanlık tarafından gönderilecek olan bir kod sayesinde kimlik numaralarımızı eczanelere kod ile birlikte verdiğimizde eczane bize on günlük maske veriyor. Maskeleri her hafta eczaneden ya da e-devlet üzerinden sipariş vererek temin edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap