1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Veraset İlamı Nasıl Verilir?

E-Devlet Veraset İlamı Nasıl Verilir?

E-devlet veraset ilamı nasıl verilir? sorusunu cevaplamadan önce veraset ilamının tanımlanması doğru olacaktır. Veraset ilamı, ölen bir kişinin bıraktığı mirasın belgelendirildiği durum olup, Miras Hukuku bu belge ile başlamaktadır.

Veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi, mirastan faydalanacak kişilerin belirlenmesini sağlamaktadır. E-devlet uygulamasında bir çok bürokratik işlemler yapılmaktadır. Bir süredir de miras sorgulaması da E-devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Soyağacı sorgulama, Askerlik Belgesi, Adli Sicil Kaydı gibi işlemlerin yanında miras sorgulaması da vatandaşların işini kolaylaştırmaktadır.

Veraset İlamı E-Devlet Üzerinden Ne Zaman Verilmeye Başlandı?

Kendilerine kalan mirası öğrenmek isteyen vatandaşlar, E-Devlet üzerinden 6 Mart 2018 tarihinden itibaren miras sorgulaması yapmaya başlamıştır. ancak burada önemli olan kriter miras bırakan kişinin 1990 yılından sonra ölüp ölmediğidir. Çünkü miras sorgulaması E-devlet üzerinden 1990 ve sonrası için geçerlidir. Bu durumun anlaşılması için E-devlet bir uyarı yayınlamıştır.

E-Devletten Versaset Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet üzerinden veraset ilamı sorgulaması yapabilmek için bazı adımların yapılması gerekmektedir. Bu adımları,

 1. Yapılması gereken ilk iş E-devlet (www.turkiye.gov.tr) sistemine giriş yapılmalıdır.
 2. Arama kısmına veraset sorgulama yazılır. Çıkan ekranda Adalet Bakanlığı/Veraset İlamı Sorgulama bölümüne tıklanmalıdır.
 3. Sorgulama alnı açılır ve buraya miras bırakanın TC Kimlik No’su girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır.

şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu adımların ardından E-Devlet üzerinden veraset sorgulanması yapılmış olmaktadır.

Arama Motoru İle Veraset Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Veraset sorgulamasını arama motoru üzerinden de yapmak mümkün olmaktadır. Arama yapılan arama motoruna E-devlet veraset sorgulama yazıldıktan sonra arama motoru Veraset İlamı Sorgulama – E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilamı-sorgulama) sayfasına yönlendirmektedir. Açılan sorgulama sayfasında öle kişinin TC Kimlik Numarası girilip sorgula denildikten sonra veraset sonucuna ulaşılmaktadır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınmaktadır?

E-devlet üzerinden bir çok işlemin yapılabilmesi için şifre alınması şarttır. PTT şubelerine TC Kimlik Numarası’nın bulunduğu resmi bir evrakla ( Nüfus Cüzdanı, pasaport, ehliyet vb.) müracaat edilip E-Devlet şifresinin alınması mümkün olmaktadır. Bunun yanında E-devlete farklı şekillerde de ( İnternet bankacılığı, Mobil imza gibi ) girilebilmektedir.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir