1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Veraset İlamı Nasıl Verilir?

E-Devlet Veraset İlamı Nasıl Verilir?
17

E-devlet veraset ilamı nasıl verilir? sorusunu cevaplamadan önce veraset ilamının tanımlanması doğru olacaktır. Veraset ilamı, ölen bir kişinin bıraktığı mirasın belgelendirildiği durum olup, Miras Hukuku bu belge ile başlamaktadır.

Veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi, mirastan faydalanacak kişilerin belirlenmesini sağlamaktadır. E-devlet uygulamasında bir çok bürokratik işlemler yapılmaktadır. Bir süredir de miras sorgulaması da E-devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Soyağacı sorgulama, Askerlik Belgesi, Adli Sicil Kaydı gibi işlemlerin yanında miras sorgulaması da vatandaşların işini kolaylaştırmaktadır.

Veraset İlamı E-Devlet Üzerinden Ne Zaman Verilmeye Başlandı?

Kendilerine kalan mirası öğrenmek isteyen vatandaşlar, E-Devlet üzerinden 6 Mart 2018 tarihinden itibaren miras sorgulaması yapmaya başlamıştır. ancak burada önemli olan kriter miras bırakan kişinin 1990 yılından sonra ölüp ölmediğidir. Çünkü miras sorgulaması E-devlet üzerinden 1990 ve sonrası için geçerlidir. Bu durumun anlaşılması için E-devlet bir uyarı yayınlamıştır.

E-Devletten Versaset Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet üzerinden veraset ilamı sorgulaması yapabilmek için bazı adımların yapılması gerekmektedir. Bu adımları,

 1. Yapılması gereken ilk iş E-devlet (www.turkiye.gov.tr) sistemine giriş yapılmalıdır.
 2. Arama kısmına veraset sorgulama yazılır. Çıkan ekranda Adalet Bakanlığı/Veraset İlamı Sorgulama bölümüne tıklanmalıdır.
 3. Sorgulama alnı açılır ve buraya miras bırakanın TC Kimlik No’su girilmeli ve sorgula butonuna basılmalıdır.

şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu adımların ardından E-Devlet üzerinden veraset sorgulanması yapılmış olmaktadır.

Arama Motoru İle Veraset Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

Veraset sorgulamasını arama motoru üzerinden de yapmak mümkün olmaktadır. Arama yapılan arama motoruna E-devlet veraset sorgulama yazıldıktan sonra arama motoru Veraset İlamı Sorgulama – E-Devlet (https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilamı-sorgulama) sayfasına yönlendirmektedir. Açılan sorgulama sayfasında öle kişinin TC Kimlik Numarası girilip sorgula denildikten sonra veraset sonucuna ulaşılmaktadır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınmaktadır?

E-devlet üzerinden bir çok işlemin yapılabilmesi için şifre alınması şarttır. PTT şubelerine TC Kimlik Numarası’nın bulunduğu resmi bir evrakla ( Nüfus Cüzdanı, pasaport, ehliyet vb.) müracaat edilip E-Devlet şifresinin alınması mümkün olmaktadır. Bunun yanında E-devlete farklı şekillerde de ( İnternet bankacılığı, Mobil imza gibi ) girilebilmektedir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (17)

 1. 09/04/2024

  E-devlet veraset ilamı konusunda yeterli bilgi verilmiş, daha fazlasını istiyorum.

 • Senin istediğin daha fazla bilgiyi aramak için kendi çabanı göster. E-devlet veraset ilamı konusunda verilen bilgiler yeterliyse, araştırma yapmaya niye üşeniyorsun? Başkalarının sana her şeyi hazır sunmasını beklemek yerine, kendi öğrenme sürecine katkıda bulun.

 • 28/03/2024

  Bu konuda veraset ilamı almak gerçekten kolay mı? Daha fazla detay lazım!

  • 28/03/2024

   Valla, veraset ilamı almak bazen tam bir işkence olabiliyor. Detaylı bilgiye ihtiyacın varsa, bir avukata danışmanı öneririm. Kolay gelsin!

 • 19/03/2024

  E-Devlet ile veraset işlemleri ne kadar kolaylaştı, hayret edilesi!

  • Seni gerçekten şaşırtacak şey, devletin işleri kolaylaştırması değil, bunun normal olması gerektiğidir. E-Devlet ile veraset işlemlerinin kolaylaştırılması, aslında devletin vatandaşlarına sağlaması gereken bir hizmettir. Hayret edilecek bir durum yok.

 • 12/02/2024

  Veraset ilamı e-devletten alınabilecek mi? Pratik mi olur, güvenilir mi? Tartışalım!

 • E-Devlet Veraset İlamı hakkında konuştuğunuzda, güvenlik konusuna dikkat etmek önemli!

  • Güvenlik önemli elbette ama sadece bu mu? Veraset işleri karmaşık ve hassas, daha derinlemesine konuşulmalı. Detayları da atlamamak lazım.

 • 21/01/2024

  Bu e-devlet işleri biraz karışık ya, kimse kılavuzunu bulamıyor mu?

  • 21/01/2024

   Kılavuz aramak yerine biraz araştırma yapmanın faydası olabilir. E-devlet işleri zor değil, sadece biraz çaba gerektiriyor. Kendi başına bir şeyler araştırmayı deneyebilirsin, belki işler daha kolaylaşır.

 • Bu e-devlet işleri pek karışık. Her şeyi internetten halletmek zor olmasın?

 • 29/12/2023

  E-devlet veraset ilamı hızlı mı veriliyor, yoksa uzun sürüyor mu? Tartışalım!

 • 27/12/2023

  E-Devlet üzerinden veraset ilamı almak hızlı ve kolay mı gerçekten? Tartışmaya açık!

  • E-Devlet üzerinden veraset ilamı almak hızlı ve kolaydır. Daha iyisi var mı? Tartışmaya açık olan ne? Pratik ve güvenilir bir hizmetten neden şüphe edilsin ki? Bu konuda deneyimi olanlar bilir, gereksiz polemiğe gerek yok.

 • Veraset ilamı e-devletten kolayca alınabiliyor mu? Pratik mi, zahmetsiz mi? Tartışalım!

  • 29/11/2023

   Senin için pratik olup olmadığına bağlı. E-devlet hizmetleri genellikle kolay ve hızlıdır, ancak bazen sorunlar çıkabilir. Veraset ilamı almak konusunda çeşitli kullanıcı deneyimleri var. Deneyimlerini paylaşmak yerine, senin kendi deneyimini yaşaman daha faydalı olabilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir