1. Anasayfa
 2. E-Devlet

E-Devlet Vergi Borcu Ödeme

E-Devlet Vergi Borcu Ödeme
0

E-devlet vatandaş için birçok kamu kurumu ve özel kuruluşlarla entegre çalışarak özellikle e-devlet vergi borcu ödemekonusunda kolaylık sunuyor. Vatandaşın resmi işlemlerini yapması için kurumlarda saatlerce sırada beklemesi, mesai bitimine kadar işlemlerini yapamayanların bazı cezai şatlara maruz kalması sonucu bu sistem getirilmiştir. E-devlet sayesinde kurumlar ve vatandaş zamandan ve enerji kaybından tasarruf etmiştir.

Vergi Borcu Neleri Kapsar?

Vergi borcu oldukça kapsamlı olan bir borç niteliğidir. Vergi daireleri özellikle vergi borcunun son günü gerçekleşen yığılmalarda herkese yardımcı olmak konusunda tıkanıyor. Sistemlerde yaşanan geçici aksaklıklar, vatandaşın sıra beklerken gerilmesi, birçok kişinin işlemini mesai saati bitimine kadar yetiştirememesi ciddi bir sorun haline geliyor. E-devlet üzerinden birçok çalışan iş yerinden izin almak zorunda kalmıyor ve iş verimliliği artıyor.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir?

Vergi borcunuzu ödemek için e-devlet üzerinden vergi borcu sorgulama ve ödeme ekranınıza gelmeniz gerekiyor. Belirlenen linkte ve açılan sayfada sizleri Gelir İdaresi Başkanlığına yönlendiren buton karşınıza çıkıyor. Linke tıkladığınızda sizleri GİB resmî sitesine yönlendiriyor. Vergi türüne göre seçeceğiniz görüntüle kısmında vergi borcunu öde bölümü bulunur. Kredi kartı ya da banka kartınızla ödeme gerçekleştirerek gününde vergi borcunuzu ödeyebiliyorsunuz.

E-Devlet Dışında Vergi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Vergi borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasının interaktif kısmından yapabileceğiniz gibi birçok bankanın internet bankacığı ya da mobil bankacılık uygulaması ile sistem üzerinden ödemeler kısmına gelerek gerçekleştirebiliyorsunuz.

Vergi borcu ödeme yöntemleri;

 • E-Devlet üzerinden
 • İnteraktif Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasından
 • Kurum ödemesi kabul eden banka kredi kartı ve banka kartından
 • ATM’den
 • Vergi Dairesi’nden

Bu ödeme yöntemleri arasında hangisi kolayınıza geliyorsa uygulamanız mümkün. Kısa sürede işleminizi tamamlayarak gereksiz ceza ödemekten kurtulmuş oluyorsunuz. Vergi Dairesi içinden gerçekleştirmeyi düşündüğünüz ödemeyi son güne bırakmamanız tavsiye edilir. Son hesap dönemlerinin kapama işlemleri, birçok kişinin son güne bırakması, yoğun işlemler nedeni ile sistemde geçici ancak uzun beklemeler yaşanması gibi sorunlarda karşı karşıya gelmek istemiyorsanız, ödemeniz gereken vergi borcunu ödeme yöntemlerinden birini tercih ederek yatırmalısınız.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir